Коли я шукала героя для мого інтерв’ю про навчання на юриста і юридичної кар’єрі в США, я зв’язалася з кількома людьми. Один з них, Роман Нурпеїсов, не зміг дати мені аудіо інтерв’ю, але погодився написати відповіді на мої запитання. Зараз я публікую його відповіді – думаю це буде дуже корисною інформацією для всіх, хто планує отримувати юридичну освіту в Америці. Роман навчався на LL.M, так і на J. D. і закінчив University of Michigan Law School (ще одна юридична школа з топової 10-ки).1. Розкажи трохи про себе – де ти вчився на бакалавра, як потрапив до Америки?
Мене звати Роман Нурпеїсов. Свою ступінь бакалавра (кваліфікація «юрист») я отримав в Казахсько-Американському Університеті р. в Алмати. Навчаючись на останньому курсі університету, вступив на LLM програму в Vanderbilt University Law School. Після закінчення університету отримав стипендію «Болашак», започатковану Президентом Республіки Казахстан, і таким чином зміг покрити вартість річного навчання та проживання в США. Після отримання ступеня LLM стажувався у федеральному окружному суді в якості помічника старшого судді. Потім повернувся в Казахстан, пропрацював у міжнародній аудиторській фірмі «Делойт» і через деякий час знову полетів в Америку – вступивши на JD програму University of Michigan Law School (отримавши грант від цієї школи та використовуючи власні фінансові ресурси). Навчаючись в Америці, стажувався в федеральному апеляційному суді в якості помічника старшого судді. По закінченні програми успішно здав іспит на допуск до колегії юристів штату Нью-Йорк і знову повернувся в Казахстан. В даний час працюю в міжнародній юридичній фірмі «Саланс» і раз в тиждень викладаю студентам програми LLM в Казахстанському Інституті Менеджменту Економіки і Прогнозування (KIMEP).

2. Чому ти вирішив йти в Law School?
Думаю, я вступив на LLM програму для отримання якісного американського освіти, і для подальшого посилення «привабливості» мого резюме на ринку праці – тобто хотів «виділитися з натовпу». На JD я поступав для поглиблення своїх знань та для подальшої можливості роботи в США. Однак настала криза і вніс свої корективи в мої плани.

3. Що потрібно для вступу (які вимоги, що потрібно знати/вміти, наскільки важко вступити, на що приймальні комісії звертають увагу найбільше)?
Вимоги до вступників і сама процедура вступу розрізняються в залежності від обраної програми навчання: JD, LLM, JSD (або SJD).

JD (Juris Doctor) – це трирічна програма по завершенню якої, і після успішної здачі іспиту на допуск в колегію і формального допуску в колегію юристів якого-небудь штату, людина може працювати юристом в США (але тільки в тому штаті, в колегії юристів якого він складається). Коротенько, щоб вступити на цю програму, людина повинен:

– мати ступінь бакалавра (з будь-якої спеціальності);
– зареєструватися в LSAC (Law School Admission Council);
– здати LSAT (Law School Admission Test);
– здати TOEFL (Test of English as a Foreign Language) – для тих, хто отримав свою ступінь бакалавра в країні, офіційною мовою якої не є англійська (проте, якщо людина згодом отримав, наприклад, магістерську ступінь де-небудь у США, то йому можна буде і не здавати TOEFL знову);
– заповнити анкету (що включає підготовку есе і надання рекомендаційних листів та академічних відомостей з оцінками з свого університету (-ів)).

LLM (Master of Laws) – це річна магістерська програма на яку приймаються або люди які вже мають ступінь JD, або люди отримали базову вищу юридичну освіту за кордоном (тобто не в США). Як правило, більшість студентів LLM програми є іноземцями т. к. американцям, в більшості випадків, ця ступінь не представляє інтересу (їм JD вистачає). Отримавши тільки LLM (тобто, іноземець без американського JD) людина не зможе бути допущений до складання іспиту на допуск в колегію юристів у всіх штатах. Але, приміром, може здати Нью – Йоркський іспит на допуск до колегії юристів. Щоб вступити на цю програму, людина повинен:

– мати ступінь бакалавра за юридичною спеціальністю;
– зареєструватися в LSAC;
– здати TOEFL (Test of English as a Foreign Language) – для тих, хто отримав свою ступінь бакалавра в країні, офіційною мовою якої не є англійська (проте, якщо людина згодом отримав, наприклад, магістерську ступінь де-небудь у США, то йому можна буде і не здавати TOEFL знову);
– заповнити анкету (що включає підготовку есе і надання рекомендаційних листів та академічних відомостей з оцінками з свого університету (-ів)).

JSD (Doctor of Juridical Science) – це ступінь доктора наук (в інших сферах її зазвичай називають PhD). Програма триває 2-5 років (залежно від школи і графіка самого учня), результатом якої є написання та захист докторської дисертації. Не всі школи права пропонують цю програму і надходження на цю програму часто потребує попереднього отримання ступеня LLM з тієї ж самої школи, куди кандидат хоче бути зарахований на програму JSD. Як правило, на цю програму зараховують кращих студентів з LLM програми, які бажають в майбутньому будувати академічну кар’єру (тобто викладати). Знову ж, за цією програмою, в основному, навчаються іноземці. Вимоги до вступу залежать від школи, але якщо описати в загальних рисах, то потрібно подати свою пропоновану тему для дисертації (тобто попередній абстракт) і заручитися підтримкою наукового керівника (професори з тієї школи, де планується навчання), який буде згоден супервайзить написання дисертації.

Що потрібно знати/вміти: Вимоги до вступників теж відрізняються в залежності від обраної програми для вступу (і престижності школи). Наскільки важко вступити теж залежить від програми. Приміром, в топову школу на JD набагато складніше зробити, ніж на LLM, в основному з-за того, що для вступу потрібно високий бал за LSAT, а LSAT це, можливо, самий складний іспит для вступу в graduate schools в США – в особливості для іноземців. На JSD, знову ж таки, відбір жорсткіше, ніж на LLM – так як практично туди надходять лише кращі студенти з тих, що навчаються на LLM. Щодо того, на що приймальні комісії найбільше звертають увагу – це також залежить від програми і від престижності школи. Як правило, якщо мова йде про JD кандидатів, то приймальні комісії звертають увагу на два фактори: (1) бал LSAT, і (2) середній бал успішності (GPA) кандидата згідно академічної відомості університету, в якому навчався кандидат. Однак, якщо кандидат навчався за кордоном (тобто не в США), у якомусь не відомому для цієї школи права Вузі – і особливо якщо в цій школі раніше не навчались випускники цього університету – тоді для приймальної комісії основним фактором стане набраний таким кандидатом бал за LSAT. Також, школи перевіряють есе і рекомендаційні листи, але вони часто не так важливі як бал за LSAT і бал успішності.

Складно вступити в престижні школи – в основному тому, що крім дуже високого бала за LSAT (який далеко не всі отримують), потрібно ще й володіти високими оцінками в університеті, мати чудові рекомендації та в цілому відрізнятися від більшості кандидатів чи то в унікальності свого есе, або в життєвому досвіді, або в чому-небудь ще. Престижність школи визначається її популярністю, якістю викладацького складу, якістю навчаються в ній студентів, якістю бібліотечного фонду і цілим рядом інших факторів. Для багатьох престиж тієї чи іншої школи зводиться до її рейтингу серед інших шкіл права. Найпоширенішим рейтингом є рейтинг, що складається U. S. News & World Report. U. S. News також складає рейтинг шкіл права, складений респондентами з юридичних фірм (тобто потенційними роботодавцями). Також є й інші рейтинги, наприклад, рейтинг Vault.

Як правило, чим вище рейтинг школи, тим важче в неї вступити. Приміром, більшість шкіл входять в першу десятку (за рейтингом U. S. News) часто вимагають, щоб бал за LSAT у кандидата були не менш 168, що дорівнює приблизно 96% зі 100% можливих. 168 балів за LSAT означає, що цей кандидат має бал вище, ніж 96% всіх інших кандидатів складали LSAT за останні три роки по всьому світу. Тому, враховуючи складність тесту, щоб отримати такий бал (або бал ще вище), буде посилена підготовка до тесту.

Детальніше процес надходження в школу права розписаний на сайті LSAC і на сторінках з прийому самих шкіл права.

4. Як правильно вибрати Law School?
Це багато в чому суб’єктивний питання – для кого-то одна школа буде правильною, для кого-то інша. Однак можна виділити основні критерії, як правило, цікаві більшості вступників: (1) престижність школи, (2) вартість навчання, (3) розташування (штат, місто), і (4) наявність достатньої кількості дисциплін за передбачуваної спеціалізації.

Як вже зазначалося вище, престижність часто пов’язується з високим рейтингом школи. Престижність важлива з ряду причин: як правило, в престижній школі можна отримати дійсно варте уваги освіту, і випускникам престижних шкіл легше працевлаштуватися.

Вартість навчання, варіюється, однак вона не занадто відрізняється, якщо подивитися, наприклад, на школи у першій двадцятці рейтингу U. S. News – у більшості шкіл вартість навчання коливається від 44 до 50 тис. доларів за рік. У цьому зв’язку більш відчутну різницю може зіграти місце розташування школи – в середньому, життя у великому мегаполісі, як Нью-Йорк (де знаходяться школи університетів Columbia і NYU) або Чикаго (де знаходяться школи університетів Chicago і Northwestern) обходиться дорожче, ніж проживання в маленьких містах типу Анн Арбор (школа університету Michigan) або Дарем (школа університету Duke).

Також, для деяких абітурієнтів, які вже знають в галузі права вони хочуть спеціалізуватися – важливо, щоб школа могла запропонувати їм широкий спектр дисциплін з обраної ними спеціалізації. На своїх веб-сайтах (і в друкованих бюлетенях для абітурієнтів) школи публікують список пропонованих ними дисциплін, семінарів, практикумів, і так званих, «клінік» – курсів, де студенти представляють інтереси реальних клієнтів під керівництвом практикуючого юриста та/або професора. Видавництво U. S. News крім свого загального рейтингу шкіл права складає рейтинги за окремими програмами, наприклад, школи з кращими програмами з податкового права, міжнародного права, права інтелектуальної власності і т. д. (http://grad-schools.usnews.rankingsandreviews.com/best-graduate-schools/top-law-schools клікнути на “Specialty Rankings”).

5. Що з себе являє LSAT? Важко до нього підготуватися? Які поради по підготовці можеш дати?
LSAT тестує аналітичні і логічні здібності кандидатів, а також їх навички критичного читання. Він складається з шести 35-хвилинних частин. Одна частина являє собою есе на задану тему (зазвичай описують проблему і пропонують два шляхи її вирішення, а потім кандидат повинен вибрати один з цих шляхів і аргументовано написати, чому він вибирає цей шлях). Дане есе не оцінюється (тобто за нього кандидат не отримує бали), але воно надсилається в приймальні комісії шкіл, куди кандидат подає свою анкету. З п’яти решти частин, як мінімум одна буде тестувати аналітичні здібності кандидата; як мінімум одна буде тестувати критичне читання; і як мінімум дві частини тестують логічне мислення кандидата. П’ята частина є експериментальною і її результати не приймаються до уваги для підрахунку загального балу кандидата, і вона може бути будь-який з вищевказаних трьох. При цьому, здає тест людина не знає, конкретно яка з частин є експериментальною.

У аналітичної частини 4 завдання (по 5-7 питань в кожній). Спочатку задаються умови задачі, а потім йдуть питання до неї. У логічній частині будуть 25-27 питань, що представляють собою різні аргументи, в яких досліджуваному пропонується знайти помилку, те, що мається на увазі цим аргументом, зробити з аргументу висновок, посилити або послабити аргумент, провести аналогію або відмінність між цим та іншим аргументом і т. д. В частині щодо критичного мислення досліджуваному пропонується 4 тексту, до кожного з яких є 5-8 питань, які запитували тестованого, різні запитання за прочитаним текстів, спрямовані не просто на перевірку розуміння самих текстів, але і на здатність досліджуваного швидко робити висновки з прочитаного тексту.

Тест проводиться 4 рази на рік. Іноземці проживають не в США, повинні реєструватися на нього за більш ранній термін, ніж американці. В цілому, про це тесті інформацію (самі приблизні запитання, реєстрація, підготовка і т. д.) можна отримати інформацію тут: www.lsac.org/JD/LSAT/about-the-LSAT.asp

Тест складний – без ретельної підготовки високий бал за нього отримати не вийде. Готуватися можна за книгами, інтернет курсами або можна навіть відвідати семінари і курси. Мені допомогли книги видавництва Powerscore. У порівнянні з іншими видавництвами (Kaplan, Princeton Review) їх книги найбільш детально і ефективно роз’яснюють всі питання і містять самі, на мій погляд, дієві методи. Також рекомендую практикуватися на реальних тестах, проведених раніше, які продаються на сайті LSAC. Причому тренуватися в умовах, наближених до реальних тестових умов (тобто в першу чергу, з дотриманням часових обмежень). Ще раджу придбати таймер, який показує загальний час, що залишився, і автоматично вираховувати середній час на кожне питання секції тесту. Такий таймер можна придбати тут: www.silenttimer.com

6. Надходження на JD і на LLM різне? У чому різниця і куди легше поступити?
Основна різниця при вступі між JD і LLM це необхідність здавати LSAT при вступі на JD. Це обставина і є причиною по якій на LLM набагато легше вступити, ніж на JD (якщо вести мову про престижні школах, потребують високий бал за LSAT).

7. У чому різниця між J. D. і LLM? Що краще, або на практиці це одне і те ж? Що краще іноземним студентам, які планують залишитися в Америці і практикувати право?
Основна різниця в тому, що JD це базова юридична ступінь в США, яка триває три роки, а LLM – це річна ступінь, яка спочатку передбачала поглиблене вивчення предметів у якійсь конкретній галузі права на базі вже наявного юридичної освіти, однак останнім часом програми LLM стали свого роду, «годівниці» для американських шкіл права, т. до. цю ступінь у більшості випадків отримують іноземні студенти – школи лише в дуже рідкісних випадках платять таким студентам стипендії і гранти.

Для тих, хто хоче залишитися в США працювати, звичайно ж, бажано отримати ступінь JD – кандидати на працевлаштування з іноземним дипломом юриста і американської ступенем LLM багатьма юридичними фірмами в США навіть не розглядаються. Теоретично, звичайно, можна отримати роботу, маючи лише LLM (наприклад, в Нью-Йорку), однак на практиці, особливо останнім часом, коли тисячі людей з JD не можуть працевлаштуватися – це нереально.

8. Я чула, що із-за кризи і безробіття з LLM важче знайти роботу в юридической конторі, ніж з JD. Це правда?
Це, я б сказав, лише напівправда . Справжня правда в тому, що і з JD, і навіть з досвідом роботи за фахом в кілька років, зараз у США дуже складно знайти роботу юристам. Так що з одним лише LLM в даний час в США практично нікуди не пробитися. Не вірте райдужним перспективам, расписываемым на веб сайтах шкіл права – в реальності ситуація набагато більш гнітюча. З моменту початку кризи, безробіття в США так і залишається практично незмінною на рівні 9-10%. Для багатьох моїх друзів в США – володарів ступеня JD – ця проблема ускладнюється ще й наявністю позик, які вони взяли для фінансування своєї юридичної освіти. Випустилися ми в травні 2009 року – коли щосили лютував криза і фірми відкликали свої пропозиції про працевлаштування, пересували дати заступлення на роботу на кінець 2009 року або на 2010 рік, або взагалі закривалися. З тих пір в США мало що змінилося – багато моїх однокурсників американці лише відносно недавно знайшли роботу – і то, не ту, про яку мріяли, коли вчилися на JD. А деякі досі безробітні, або вже кілька разів були скорочені. Перспективи на найближче майбутнє теж не багатообіцяючі – ніби як криза ні в США, ні в Європі, особливо не вщухає. А доки економіку США буде лихоманити, про поголовне працевлаштуванні юристів говорити не доводиться .

9. Як відбувається спеціалізація юристів? Її вибираєш заздалегідь і вже за спеціалізацією вибираєш Law School, або йдеш в будь-Law School і вибираєш спеціалізацію в процесі? Які юридичні спеціалізації найпопулярніші?
Якщо вести мову про JD, то спеціалізацію необов’язково вибирати заздалегідь – можна в ході навчання її вибрати. В перший рік навчання в будь-якому разі у всіх школах викладається стандартний комплекс дисциплін. А вже починаючи з другого року можна починати спеціалізуватися. У LLM студентів програма триває лише рік (тобто два семестри), і тому бажано, звичайно, вже з першого семестру підбирати дисципліни щодо майбутньої спеціалізації. Можна і школу вибрати на основі її рейтингу з тієї чи іншої галузі права, про що я писав вище. Щодо того, які спеціалізації найпопулярніші – думаю, тут кожному своє. Тобто, будь-то «самих-самих» спеціальностей немає – все залежить від подальших планів студентів.

10. Як взагалі проходить навчання юристів? Які особливості? Які відмінності з навчанням на твоїй батьківщині? Що для тебе у навчанні в американському Law School було найскладніше? Що найцікавіше?
Навчання проходить досить цікаво, хоч і напружено. У школах права від студентів вимагається постійно вдосконалювати свої аналітичні навички. На відміну від процесу заучування матеріалу, до якої звикли студенти в країнах колишнього СРСР, в американських школах права наголос робиться на аналіз норм права, а не на їх банальну зубріння. Немає як таких лекцій в традиційному розумінні цього слова нашими студентами – за всі чотири роки мого навчання LLM і JD програми у двох школах права США не було ні одного заняття на якому професор б прийшов і «прочитав» свою лекцію сам без залучення студентів у процес аналізу. Тобто заняття проходять інтерактивно – професора задають питання студентам, змінюють вихідні дані і факти в своїй задачі, щоб змусити студентів проаналізувати, як від цього чи іншого фактора зміниться їх висновок, протиставляють студентам думки інших студентів або будь-яких джерел і т. д. Іншими словами, заняття проходять у формі колективного діалогу в аудиторії, модератором якого є професор.

Найскладніше мені давалися письмові іспити у вигляді есе. Більшість іспитів у школі права проводяться у вигляді есе на яке дається від 3 до 4 годин, за які студент повинен підготувати свою відповідь. Сама задача може займати від одного до двох друкованих сторінок, і в ній міститься безліч проблем, які студент повинен по-перше, «пізнати», а по-друге, повністю розкрити у своєму аналізі. Складність в тому, що таких проблем дуже багато і потрібно дуже швидко на них відповідати, висвітлюючи проблеми із найбільш різних кутів – в кінцевому підсумку не так важливий відповідь, як продемонстрований студентом аналіз того, як він до цього відповіді прийшов.

Усних екзаменів у школах права немає. Крім есе, є також іспити у формі тестів (з варіантами відповідей) та іспити з короткими питаннями (тобто відповіді на які можна вмістити в один-два параграфа) і змішані види (наприклад, есе на три години і тест на годину). Крім таких екзаменів, оцінки за результатами семестру можуть виставлятися на основі зданих робіт студентом у ході семестру, або на основі однієї семестрової письмової роботи.

В американських школах права у JD студентів є можливість бути обраними (на основі письмового конкурсу) до редакційної колегії якого-небудь випускається школою юридичного журналу. Це хороша можливість відточити свої професійні навички. Я був редактором наукових статей Мічиганського журналу міжнародного права, що дало мені можливість поліпшити свої навички академічного письма. Також, є можливість спробувати себе в ролі справжнього юриста в так званих «клініках» при школі, куди звертаються клієнти зі своїми юридичними проблемами, і студенти під керівництвом практикуючого юриста або професора допомагають таким клієнтам і найчастіше можуть представляти їхні справи в судах.

11. Який шлях становлення юриста в Америці? Law School, bar exam, щось ще?
Для того, щоб вважатися юристом в США, необхідно в більшості випадків отримати юридичну освіту в акредитованій школі права США (більшість штатів вимагають
JD, але є штати, для яких можна мати і LLM), успішно здати іспит на допуск в колегію, успішно здати іспит з етики юриста, заповнити анкету за прийняття з усіма супутніми документами, пройти співбесіду, і прийняти присягу. При цьому, юристом можна вважатися лише в тому штаті, в колегії якої юрист є членом. Тому, щоб працювати юристом в декількох штатах, за загальним правилом, потрібно бути членом колегії таких кількох штатів, тобто людина має скласти кілька іспитів на допуск в колегію. Приміром, якщо людина хоче практикувати в Нью-Йорку і Коннектикуті, то він повинен здавати два іспиту на допуск в колегію юристів цих двох штатів.

Будучи юристом, юрист повинен періодично відвідувати курси по підвищенню кваліфікації (Continuing Legal Education). У кожному штаті свої правила по періодичності і змістовною складовою таких курсів.

12. Що таке bar exam, з чого він складається, і можна здавати для декількох штатів? Я чула, що в деяких штатах для здачі цього іспиту навіть не треба закінчувати Law School – це так?
Bar exam – це іспит на допуск до колегії юристів будь-якого штату США. Він складається з загальнонаціональної частини (тестові питання) і частини за законодавством конкретного штату (тестові завдання, практичні завдання, і кілька есе). В цілому, обсяг потенційно тестованих галузей права досить широкий – зазвичай може перевищувати двадцять. Іспит проводиться двічі на рік, як правило, в кінці липня і в лютому. Триває іспит у більшості штатів 2 дні (в Каліфорнії 3 дні). У загальнонаціональній частини тестуються шість галузей права за допомогою тестових питань. Ця частина має 200 питань і триває 6 годин (по дві тригодинні сесії в кожної по 100 питань з перервою на обід). Частина, естирующая законодавство конкретного штату зазвичай містить тестові завдання, практичні завдання (наприклад, підготувати позов, меморандум, і т. д. на основі наданого матеріалу), і кілька есе. Ця частина, теж триває в більшості випадків не менше 6 годин (тобто за дві сесії приблизно за три години кожна з перервою на обід).

Результати загальнонаціональної частини можна використовувати для цілей складання іспиту в іншому штаті. Приміром, якщо людина хоче практикувати в Нью-Йорку і Нью-Джерсі, то він може в перший день іспиту здати загальнонаціональну частина, у другий день здати частину за законодавством Нью-Йорка, а на третій день здати частину за законодавством Нью-Джерсі.

До іспиту цього потрібно готуватися. Існує безліч компаній, що пропонують підготовчі курси. На мій погляд, найбільш надійною є Barbri. Курс Барбри триває 6 тижнів і покриває всі потенційно досліджувані дисципліни.

Крім bar exam для того, щоб бути допущеним до колегії юристів практично будь-якого штату, необхідно здати MPRE (Multistate Professional Responsibility Examination) – іспит етики юриста. Іспит складається з тестових питань і кожен штат встановлює свій мінімальний прохідний бал, достатній для того, щоб вважатися успішно склали цей іспит. Цей іспит можна здати ще будучи студентом школи права, або вже після завершення навчання – після здачі bar exam. У Барбри також можна придбати книги по підготовці до цього іспиту.

Щодо того, що в деяких штатах навіть не треба здавати bar exam – я лише знаю, що в D. C. можуть працювати юристи ніколи не здавали іспит D. C., але склали іспит в будь-якому іншому штаті. І ще як-то раз чув, що у Вісконсині студенти, які закінчили школу права у Вісконсині можуть не здавати bar exam. Однак цю інформацію я ніколи не перевіряв.

13. Наскільки легко отримати фінансову допомогу тим, хто надходить в Law School? Де шукати допомогу? Є якісь фонди для майбутніх юристів, чи треба покладатися в основному на університетську допомогу і на себе?
Вступникам на LLM отримати фінансову допомогу від самих шкіл права досить проблематично. Тому більшість студентів LLM програм часто отримують фінансування з інших джерел. Наприклад, абітурієнти з колишнього СРСР можуть отримати гранти від різних громадських організацій – Soros Foundation, Muskie Fellowship та ін. У вступників на JD більше шансів отримати грант або стипендію безпосередньо від школи права. Громадяни США можуть отримати федеральні позики на навчання. Про якісь фондах для майбутніх юристів мені невідомо.

14. Який Bachelor краще отримувати тим, хто хоче в кінцевому підсумку піти в Law School або на які предмети потрібно звернути особливу увагу? Які знання/вміння цінуються при надходженні і при навчанні в Law School?
Думаю, якийсь кращою ступеня бакалавра для надходження в школу права не існує. Школи права зацікавлені в як можна більш широкому спектрі знань і досвід своїх майбутніх студентів і тому набирають і «традиційних» політологів, філософів, філологів, економістів, так і «нестандартних» інженерів, математиків, фізиків і програмістів. Іншими словами, неважливо, яка в тебе спеціальність, а важливий твій бал успішності і бал за LSAT. Школи права цінують аналітичні здібності абітурієнтів і в цьому зв’язку покладаються на бал по LSAT. При навчанні, знову ж таки, цінуються аналітичні здібності студента.

15. Які особливості роботи юристом? На приклад, наскільки я розумію, якщо здаєш bar exam для Нью-Йорка, то ти ніде не можеш практикувати, тільки там, то є ти прив’язаний до конкретного штату і практично не можеш переїхати? Може ще якісь особливості, які потрібно взяти до уваги при виборі цієї професії?
Так, в цьому сенсі в США досі існує «кріпосне право» – юрист може практикувати лише в тому штаті, в колегії якого він складається членом. Для того, щоб з Нью-Йорка переїхати, скажімо, в Лос Анджелес і там почати працювати юристом, чоловік повинен буде здати Каліфорнійський bar exam і потім бути допущений до практики в Каліфорнії. А здача bar exam – справа далеко не одномоментне і навіть трудомістке, якщо взяти до уваги, що людина крім своєї основної роботи повинен буде ще у вільний час готуватися до нового bar exam. Тому, так взяти і поїхати кудись в інший штат і там почати практикувати в багатьох випадках не вийде.

Якщо працювати юристом у великій фірмі, то потрібно бути готовим до тривалих 12-16 годинним дням роботи – часто без регулярних вихідних (і навіть без лікарняних, тобто будете працювати і з температурою, і лежачи в гіпсі в лікарні). Тобто багатьом доведеться жертвувати. В Америці взагалі багато трудоголіків в різних сферах – в тому числі і в юриспруденції. Так що треба бути готовим до довгим робочим дням, вечорами і ночами.

16. Є стереотип, що в Америці всі юристи дуже багато заробляють – це так, чи це стосується тільки дуже кваліфікованим юристам? Можна сказати, що Law School – шлях до багатства?
Це лише стереотип. За даними Американської Асоціації Юристів, багато юристів в США зараз взагалі заробляють в межах 40-50 тис. доларів в рік. А багато – безробітні. Юристи у великих юридичних фірмах, звичайно, заробляють набагато більше – але їх мало і в умовах кризи і скорочень, той факт, що окремі партнери фірм у великих мегаполісах рік заробили понад 2 мільйонів доларів ніяк не допомагає основній масі юристів, чиї заробітки куди більш скромні. Тобто, далеко не всі юристи багато заробляють.

Я думаю, що школа права, звичайно ж, все ще залишається одним із шляхів до багатства. Однак цей шлях в умовах кризи став набагато більш витіюватий і тернистий. Якщо не брати до уваги тих, хто маючи диплом юриста пішов у бізнес (тобто перестав бути практикуючим юристом) та став яким-небудь мультимільйонером не за рахунок своєї юридичної практики, то реально розбагатіти на юридичній ниві можна лише ставши партнером у відомій фірмі у великому мегаполісі (або ж на певному етапі – як правило вже будучи партнером – відколовшись від фірми створити свою і успішно розвинути) або ж ставши яким-небудь віце-президентом з юридичних питань в транснаціональній корпорації. На будь-який з вищевказаних варіантів повинні піти роки упорнейшего праці, безсонних ночей, віддачі енергії та власного здоров’я. І далеко не у всіх володарів юридичних дипломів вийде пройти цим шляхом до свого баснословному багатства.

17. Які поради можеш дати тим, хто планує стати юристом в Америці “з нуля” і тим, у кого вже є юридична ступінь і, можливо, практика в своїй країні?
Тим, хто хоче стати юристами і ще вчиться на ступінь бакалавра – намагайтеся підвищити свій GPA (тобто отримуйте високі оцінки), і грунтовно підготуйтеся до LSAT. Тим, хто вже закінчив університет (тобто вже не може вплинути на свій GPA), грунтовно готуйтеся до LSAT, і намагайтеся стати найкращим у тій справі, якою ви займаєтеся зараз – школи права люблять приймати лідерів і «видатних особистостей» .

Тим, хто вже є юристом у своїй країні і хоче працювати юристом у США – поступайте на JD і навіть не витрачайте час на LLM, т. к. ваші шанси на працевлаштування лише з одним LLM в США мізерні, практично нульові. Відповідно, також грунтовно підготуйтеся до LSAT.

І найголовніше – якщо тільки ви не з сім’ї мільйонерів і для вас 180-200 тис. доларів США, викладені за три роки навчання та проживання в США не мають значення – по можливості постарайтеся отримати істотну безоплатну фінансову допомогу від самої школи права. Іншими словами, постарайтеся звести до мінімуму необхідність вливання своїх коштів, а тим більше фінансування за рахунок процентних позик (кредитів). Справа в тому, що економіка США перебуває в переднепритомний стан і перспективи США досить туманні, що негативно позначається на затребуваності різних фахівців і в тому числі юристів. Тобто, чи знайдете ви високооплачувану роботу після закінчення трьох років навчання ще невідомо і ви ризикуєте опинитися в ситуації, коли роботи ще немає, а вже треба розплачуватися за кредит.

Разом з тим, якщо вам запропонували фінансову допомогу дві школи, вибирайте ту, чий рейтинг вище – навіть якщо школа з рейтингом нижче запропонувала вам більше грошей. Це пов’язано з тим, що маючи диплом від більш престижної школи ваші шанси на працевлаштування вище. Звичайно, якщо різниця в рейтингу невелика, а різниця у пропонованій фінансової допомоги істотна, має сенс вибрати школу, яка пропонує більше грошей.

У будь-якому випадку, якщо вже ви і надумали у цей нестабільний час інвестувати в отримання ступеня JD, то постарайтеся при цьому не влазити в борги. Удачі.

Через якийсь час після публікації цього інтерв’ю, я натокнулась на цікаву статтю, яка порівнює зарплати юристів в Росії і США та аналізує чому між ними така різниця. Рекомендую: ЮРИСТ VS LAWYER. Зарплата юристів в Росії і за кордоном