Відсоток прийому в престижні американські університети з кожним роком скорочується, в той час як кількість потенційних студентів весь час зростає. Якщо кілька років тому брали близько 13% від всіх подаючих, то зараз це 8-9% з десятків тисяч аплікантів. Як виділитися на їх фоні і збільшити свої шанси отримати довгоочікуваний конверт з Єля, Гарварда чи MIT? По-перше, планування треба починати чим раніше, тим краще. Якщо ви дочекалися випускного класу і тільки почали замислюватися про престижних університетах, то ви вже запізнилися і шансів практично немає. Починати підготовку треба хоча б за 2-3 до бажаної дати надходження, щоб був час підготуватися і втілити те, на що звертає увагу приймальна комісія престижних вузів. Пам’ятайте, що заяву в американські університети подаються в листопаді-грудні (а іноді й раніше).

1. Якщо для життя оцінки не важливі, то для престижного університету вони ДУЖЕ важливі і чим вище ваш GPA (середній бал), тим краще. Певних критеріїв немає, але в більшості випадків GPA повинен бути не нижче 3.8 4.0 з можливих.


2. Екзаменаційні бали також дуже важливі. Вимоги до мінімального балу є на сайтах університетів, орієнтовно, щоб мати шанси, SAT треба здати не менше ніж на 2100 (не менше 97%). Підготовку, ясна річ, треба починати хоча би за рік, а то й за два. Крім високої оцінки за SAT або АСТ треба ще й отримати високий бал за ТОЕFL. До нього також потрібно готуватися і здавати завчасно (якщо бал виявиться низьким, буде можливість підготуватися краще і перездати). Але не перестарайтеся” з перездачами. Ні один з іспитів не рекомендується перездавати більше 2-х разів. Пам’ятайте, що бали в університет відправляються після кожної вашої спроби і занадто багато перездач можуть негативно вплинути на вашу кандидатуру.

3. Приймайте активну участь в клубах або організаціях, які показують ваші інтереси (охорона навколишнього середовища, освіта, допомога бідним, наука тощо). Станьте президентом або віце-президентом клубу ви повинні продемонструвати лідерство. Більш важливо показати свої основні інтереси, ніж розпорошуватися на математичний, французький, акторський і письменницький гуртки одночасно. Крім того, що ви ризикуєте перетворити своє життя в пекло-за постійної нестачі часу, надмірна кількість інтересів не заохочується приймальними комісіями престижних університетів. Знайдіть одну або дві області, які вам подобаються і сфокусуйте всі свої сили на них – стати президентом гуртка чи клубу, беріть участь у конкурсах і змаганнях, просувайте свій клуб на міському, національному рівні і т. д. Описуючи результати вашого керівництва шкільних гуртків, клубів або організацій, говоріть не просто про те що ви зробили, але і про те, чому це було важливо для вас і як це вплинуло на життя школи.

4. Ваші спортивні і музичні таланти можуть виявитися як не можна до речі демонструючи ваше всебічний розвиток.

5. Одним із способів виділитися на тлі конкурентів – національні та міжнародні нагороди, премії, стипендії.

6. Ваші досягнення і досвід повинні розповідати історію вашого життя. Приймальна комісія хоче бачити, що у вас є чіткі цілі в житті, чіткі інтереси і що все це відображається у ваших есе, рекомендаціях і у вашому досвіді. Часто апліканти намагаються описати стільки своїх талантів і захоплень, що створюється враження, що вони не досягають успіху ні в чому конкретному. Важливіше зробити акцент на кількох своїх талантах і цілях і включити їх в “історію свого життя”, історію того чому ви зараз подаєте документи в Гарвард, Стенфорд або інший університет.

7. Престижні університети також дивляться на те, щоб ваша особистість підходила до їх культури (“good fit”). Ясна річ, що кожен університет має різну культуру – Гарвард – це не Єль, а Коламбія – не Прінстон. У них різна історія, різні студенти і різні сильні сторони. Іноді ви можете прекрасно підходити для одного університету і абсолютно не підходити для іншого в залежності від ваших досягнень, захоплень і стилю життя. “Good fit” дуже важливий, тому треба вивчити кожен університет і “побудувати” свою аплікацію під кожен з них. Приміром, Прінстон воліє студентів з творчими та спортивними досягненнями, тому подаючи документи в Прінстон такі досягнення і треба підкреслити у своїй аплікації.

8. Престижні університети звертають увагу на вашу зацікавленість в їх вузі (“demonstrated interest”). Звичайно відвідати університетський кампус іноземному студентові не завжди можливо, але є те, що ви можете зробити навіть на відстані:
– знайдіть друзів або знайомих, які навчаються у потрібних вам університетах. Крім того, що ви зможете дізнатися багато чого цікавого і корисного про вузи, в яких ви зацікавлені, ви зможете згадати про розмови з вашими знайомими в есе або у інтерв’ю;
– у багатьох університетах є так звані “student ambassadors”, запитайте у представника приймальної комісії як можна зв’язатися з таким студентом і вони можуть вам в цьому допомогти.
Якщо ж у вас є можливість відвідати сам університет, обов’язково зробіть це. Поспілкуйтеся зі студентами, відвідайте кілька пар, подивіться гуртожитку. Обов’язково відвідайте інформаційний захід і запишіть ваше ім’я sign up sheet. Приймальна комісія стежить за іменами тих, хто відвідав університет і це може бути ще одним плюсом у вашій аплікації.

9. Престижні університети звертають увагу на ваше життя та досягнення протягом декількох років, а не на поодинокі моменти. Якщо ви провели літо в Африці навчаючи дітей англійської, це безперечно плюс, але не будуйте свою аплікацію тільки на цьому – члени приймальної комісії хочуть побачити що ви робили і чого домоглися протягом декількох років, а не 3-х місяців. Набагато виграшніше говорити про ваших довголітніх справах і захоплення, з допомогою яких ви досягли певних здобутків. Такий підхід покаже приймальної комісії, що ви дійсно дбаєте про певну проблему, а не просто намагаєтеся “заробити очки” для прийому в університет.

10. Якщо є можливість подавати документи раніше (early admission), скористайтеся нею. Набагато більше шансів бути прийнятими в університет, коли є більше місць, ніж коли певна частина буде зайнята тими, хто подав документи раніше вас.Хочете ще більше порад про те, як вступити у Гарвард? Почитайте мій огляд книги Hopeless to Harvard – поради від людини, що надійшов в Гарвард, Стенфорд, Єль, Прінстон, UPenn, Columbia і Brown.

 
Про те, як спланувати підготовку до вступу в американський університет можна почитати в статті Плануємо навчання в Штатах. Про іспити TOEFL та IELTS в статті TOEFL та IELTS – що краще? Про те, як вибрати хороший університет або програму – у статті Куди піти вчитися, або як вибрати університет у США.


Якщо ж ви хочете в Гарвард, або в інший університет Ліги Плюща, тому що думаєте, що це забезпечить хороший дохід, не поспішайте туди надходити. Почитайте статтю Випускникам яких університетів платять найбільше?