Один із частих питань, які мені задають – як правильно скласти резюме. Нещодавно я виявила електронну книгу під назвою Guerilla Resumes і, по скільки, знаю що тема резюме і супровідних листів (cover letter) досить актуальна і для моїх читачів, вирішила написати невеликий огляд.

По-перше, як можна зрозуміти з назви, – ця книга не про стандартні резюме, вона розповідає як скласти таке резюме, яке не зможуть залишити без уваги роботодавці. Тобто саме резюме далеко від того стандарту, до якого ми всі звикли. І, не дивлячись на назву, в ній описується техніка складання не тільки резюме, але і супровідних листів. Автори – Kevin Donlin – президент компанії, що займається написанням резюме і супровідних листів, і David Perry – керуючий директор однієї з найбільших рекрутингових фірм, який за свою кар’єру успішно домовився про близько 1000 управлінських позицій для найбільших компаній. Загалом, всі регалії авторів можна подивитися на їх сторінках у LinkedIn, а я перейду безпосередньо до книги.
Чому я її купила – по-перше, мені стало цікаво, що це за “таке” резюме, яке, за словами авторів, спрацює в 90% випадків і допоможе знайти роботу максимум за 90 днів (в іншому випадку вони обіцяють возмеситить вартість книги), по-друге, ціна була досить прийнятною, всього лише $29.97, ну а в третіх, оскільки я досить-таки лінива в таких питаннях, сподобалося те, що разом з книгою окремим файлом можна отримати дюжину резюме і супровідних листів в вордовском форматі, тобто можна взяти готові документи і відредагувати їх, що означає, що саме складання і редакція резюме займе мінімальну кількість часу.
Повинна сказати, я за своє життя і бурхливі пошуки роботи прочитала чимало книг з написання резюме і супровідних листів і навіть якось намагалася скористатися фірмою з написання резюме (правда це закінчилося тим, що представник фірми сказав, що моє резюме і так непогана і він, в принципі, думає що можна його таким і залишити), тому я підозрювала, що навряд прочитаю щось супер-нове, швидше “добре забуте старе” пересказанное іншою мовою. Але в книзі я знайшла досить багато нових моментів.
Це книга без “води” – вона конкретно покроково розповідає як скласти резюме та супровідний лист. Причому дивляться на все це автори очима роботодавців і рекрутерів (чисто з психологічної точки зору) і говорять як зробити так, щоб роботодавець дочитав ваше резюме до кінця і щоб воно не потрапило в стопку з тисячами таких же, про яких ніхто ніколи не згадає. Вони описують на що потрібно звернути увагу резюме в залежності від того, хто буде його читати (рекрутери, менеджери відділу кадрів і менеджери по найманню персоналу звертають увагу на абсолютно різні речі) і головне, замість того, що пише більшість книг типу “пишіть про свої досягнення, а не тільки про уміннях”, вони дають конкретну вправу про те як визначити свої найкращі вміння і досягнення і як підкреслити їх найкращим чином.
Згідно авторам, в сучасному світі, резюме повинне привернути увагу роботодавця за перші 3 секунди (не 10 секунд як думали раніше) і вони розповідають як складе саме таке резюме. Більш детальну інформацію та приклади щодо кожної частини я включила в свою безплатну email розсилку (можете підписатися, якщо хочете, форма в правій колонці, також мої передплатники отримають приклади резюме та супровідного листа у форматі Word). Резюме, згідно Guerilla Resumes повинно бути не більше 1 сторінки і складатися з 6 обов’язкових частин:
1. Objective (Summary, Mission) – ваша мета, причому бажано, щоб у ній вказується конкретна спеціальність, на яку ви подаєте.
2. Proof – незвичайна для стандартного резюме секція з лого, малюнками і цитатами.
3. Select Accomplishments, Special Skills – секція, в якій ви або пишете про свої професійні досягнення, або, якщо таких немає або мало, про уміннях.
4. Experience – ваш професійний досвід, причому в залежності від того де і ким ви працювали і на кого подаєте, треба підкреслити різні речі.
5. Education/Training – освіта.
6. Additional Information – додаткова інформація.
У Guerilla Resumes докладно описується як скласти кожну частину, а також є окремий розділ, присвячений супровідними листами (не буду вдаватися в цю тему в цій статті). Всі резюме та супровідні листи – реальні, тобто ті, з якими люди отримали роботу, не дивлячись на кризу і високий рівень безробіття. Причому там є приклади не тільки для професіоналів або менеджерів, але і для тих, у кого досвіду майже немає, хто тільки закінчив навчання.
Є негативні сторони? Я думаю, що так, як і в будь-якому продукті, можливо для когось така техніка здасться занадто помітною і кричущою, а резюме – абсолютно позбавленим смаку. Чесно кажучи, коли я отримала книгу і відразу перегорнула в кінець подивитися на приклади резюме, то теж подумала “ЩО це?”, але прочитавши книгу, я думаю, що в цьому реально є сенс… А сенс в тому, щоб на ваше резюме звернули увагу і на таке увагу резюме по кожному звернуть. Звичайно не заважає трохи виправити дизайн, що я неодмінно зроблю в своєму резюме, але всі пункти резюме, навіть лого і малюнки, виглядають дуже корисними.
Буде дуже цікаво почути відгуки тих, хто спробував, тому якщо хтось купить книгу, складе таке резюме і розішле, обов’язково дайте знати. Можливо навіть я спробую заради інтересу у новому році ?
На останок напишу які ще питання висвітлені в Guerilla Resumes:
– чи потрібно писати в резюме хобі та захоплення;
– що робити, якщо у вас були великі перерви в працевлаштуванні (employment gaps);
– як писати резюме для тих, хто змінює професію (career change);
– коли можна порушувати “правило однієї сторінки” і як писати довге резюме;
– що не надсилати резюме;
– як писати резюме під комп’ютерні системи з читання та обробці резюме (для тих хто не в курсі, коли ви відправляєте резюме онлайн, найчастіше воно потрапляє саме в таку систему, а не до “живій людині”);
– як безкоштовно дізнатися ваш email з резюме прочитаний без всяких поп-апів і підтверджень з боку одержує резюме;
– як використовувати ZoomInfo і LinkedIn для пошуку роботи;
– приклади таблиць, які допоможуть вам стежити за вашим пошуками роботи;
… і багато іншого, включаючи написання супровідних листів.
У книзі також є “прихований бонус”, про який я дізналася вже після покупки – можна відправити своє нове резюме, складене за книгою, авторам і вони скажуть як його переробити або виправити абсолютно бепслатно (ще один приємний момент).
До речі, якщо хтось збереться купити, натисне кнопку “Order Now” і побачить суму в $59.95, не лякайтеся, вони лише пропонують купити ще якісь свої продукти за додаткові $10, якщо не хочете їх купувати, сміливо натискайте “No thanks, i’ll pass on this forever” внизу сторінки.

Жителі США можуть замовити паперову версію книги на Амазоні всього за $13.28 або версію Kindle за $12.07.

Ну і на останок, довгоочікуваний приклад резюме з Guerilla Resumes . Що скажете?
Resume Sample

–>