Сьогодні я разговариала з HR працівником з Росії і дізналася, що за російським законодавством працівникам покладено оплачувана відпустка як мінімум 28 днів у році. Такі ж величезні відпустки і в Європі – Великобританія – 28 днів, Німеччина – 35 днів, Франція – 37 днів, Італія – 42 дні… Ця інформація спонукала мене написати статтю про оплачувані відпустки в Америці. Я вже писала в одній зі статей, що на мою думку працювати на кого-то в Америці – не особливо добре, це краще робити в Європі, а в Америці – намагатися створити свій бізнес. І інформація про відпустки ще одне тому підтвердження.

Скажу відразу, нижче перерахована інформація не відноситься до тим, хто працює на державу. Державна служба надає досить хороший пакет пільг, включаючи непогані відпустки, але потрапити на держ. службу під силу далеко не кожному.
В Америці взагалі немає закону, що вимагає від роботодавця надавати оплачувану відпустку працівникові. Тобто за своїм бажанням роботодавець взагалі може не надавати відпустку (точніше працівник може його взяти тільки за свій рахунок). У компаніях, де надаються оплачувані відпустки, ці відпустки просто мізерні, порівняно з Європою чи Росією і їх тривалість залежить від того, скільки працівник пропрацював у цій компанії (тобто якщо міняєш роботу, відлік відпускних днів починається заново). Оплачувані відпустки в Америці варіюються від п’яти до 30 днів. Ось приблизна статистика, згідно з дослідженням Society for Human Resources Management, опублікованому на salary.com:
– працюючі в компанії 1 рік отримують в середньому 9 днів оплачуваної відпустки;
– працюючі в компанії 2 роки – 11 днів;
– 3-4 роки – 12 днів;
– 5 років – 14 днів;
– 6-7 – 15;
– 8-9 – 16;
– 10 років дозволяють відпочивати 17 днів;
– 11-13 років – 18 днів;
– 14-15 років – 19;
– і тільки ті, хто пропрацював понад 15 років в компанії можуть насолодитися відпусткою в середньому 21 день.
Треба також зауважити, що деякі американські компанії надають days off або personal time (особистий час). Це, в принципі, те ж, що і оплачувану відпустку. Personal time можна використовувати для лікарняного, відпустки або просто своїх особистих справ. Його можна використовувати частково, по годинах, на приклад, якщо потрібно кудись відлучитися з роботи, сходити до лікаря або щось ще.
До речі про лікарів і лікарняних – якщо ви захворієте, то дні вашої хвороби вычтутся з відпустки або особистого часу, а якщо цей час закінчиться, тоді доведеться вболівати за свій рахунок…
Тим, кому пощастило з компанією, отримають певну кількість і personal time, і оплачуваної відпустки, так що можна їх якось скомбінувати і якщо додати ще, скажімо, святковий вікенд, викроїти хоча б 2 тижні відпустки в рік.
До речі про свята
В Америці всього лише 7 свят, на які вся країна відпочиває (“big seven” holidays) – Різдво (25 грудня), Новий рік (1 січня), Великдень, День пам’яті (останній понеділок травня), День незалежності (4 липня), День праці (перший понеділок вересня) і День подяки (четвертий четвер листопада). Звичайно, в залежності від компанії, можуть бути і додаткові вихідні – деякі компанії можуть не працювати в День Колумба, у День народження Вашингтона або на єврейський новий рік. Але більшість компаній відпускають своїх співробітників відпочивати тільки на 7 головних свят, причому я знаю випадки, коли на День подяки дають вихідний тільки на четвер, а в п’ятницю вимагають бути на роботі.
Загалом, Америка – країна для тих, хто не проти довго і старанно працювати і мало відпочивати.