Оскільки американські навчальні заклади хочуть переконатися, що ви знаєте англійську на належному рівні для навчання в англомовному вузі, майже всі вимагають здачі тесту з англійської мови. TOEFL та IELTS є двома найбільшими стандартизованими тестами на знання англійської мови. Один з найбільш частих питань, який тест краще або який легко здати. Відповідь залежить від того, що саме вам легше дається. Спробуємо порівняти ці два тести за структурою і з того, як їх оцінюють.

В чому різниця? Тест IELTS адмініструється Британським Консульством, Кембриджським університетом та IELTS Австралії. Тобто, цей тест пов’язаний з британським урядом і традиційно використовується британськими університетами, а також університетами Австралії і Нової Зеландії. TOEFL адмініструється ETS, американською некомерційною організацією, і широко використовується в американських і канадських університетах. В принципі зараз більшість університетів по всьому світу приймають результати TOEFL та IELTS. Хоча звіритися з запитами конкретного интересующйого вас вузу ніколи не буде зайвим.

Структура TOEFL
На даному етапі майже скрізь TOEFL здається в Інтернет форматі (TOEFL iBT – Internet-Based Testing). Тест здається в один день триває близько 4-х годин і складається з чотирьох розділів:

1. Читання (Reading)

 
В цьому розділі TOEFL-а треба прочитати кілька текстів університетського рівня і відповісти на питання по кожному з них. Питання даються з варіантами відповідей (multiple-choice). Питання з’ясовують як ви зрозуміли текст, головну ідею, важливі деталі, лексику, риторичні прийоми і стиль.

2. Аудіювання (Listening)


У цьому розділі наведено 2-3 діалогу довгою в 3 хвилини кожен і 4-6 лекцій завдовжки 3-5 хвилин. Ситуації в розмовах завжди пов’язані з університетським життям, на приклад, розмова в бібліотеці, розмову з викладачем, розмова однокурсників і т. п. Уривок з лекції може бути на будь-яку тему від астрономії до бізнесу. Питання перевіряють на скільки добре ви зрозуміли важливі деталі розмови/лекції, тон, лексику, висновки. Під час тесту можна робити записи.
3. Мова (Speaking)Розмовна секція триває приблизно 20 хвилин і включає 6 питань. Два питання на загальні теми (independent Speaking tasks), де потрібно розповісти або сказати думку про те, на приклад про рідному місті, улюбленому вчителеві або недавно прочитану книгу. Чотири інші завдання будуть на узагальнення інформації з тексту або розмови (integrated Speaking tasks), вони також можуть попросити висловити думку з певного питання. Теми розмов знову ж таки пов’язані з університетським життям. Говорити треба в мікрофон, записаний відповідь надсилається ETS і оцінюється шістьма сертифікованими професіоналами.

 
4. Письмо (Writing)У цьому розділі треба написати 2 завдання. Перше – узагальнення інформації з тексту та лекції (Integrated Writing task), після прочитання тексту і прослуховування лекції треба описати те, що прочитали і почули. Часто один текст буде суперечити іншому, треба порівняти і проаналізувати суперечливу інформацію. Друге завдання – есе на загальну тему (Independent Task). Тексти пишуться в комп’ютері і пізніше відправляються в ETS для оцінки.

Структура IELTS

IELTS складається з точно таких же 4-х частин – читання, аудіювання, говоріння і письмо, але формат цього іспиту відрізняється. І він, на відміну від TOEFL, здається на 2 дні.1. Читання (Reading)У цьому розділі даються 3 тексту, які можуть бути з академічних підручників, журналів або газет – але всі вони на рівні студента університету. Один з них завжди буде текст-думка, тобто текст виступає за певну точку зору. Різновид завдань у IELTS досить широка. Один тип завдань – з’єднати заголовки параграфів тексту, інший – резюмувати параграф використовуючи слова з тексту. Завдання включають також заповнення таблиці, діаграми або картинки використовуючи слова та інформацію з тексту, питання з варіантами відповідей (multiple-choice questions), з’єднання слів та ідей з тексту. Одне з найважчих завдань являє собою кілька тверджень і питання про те чи вірні ці твердження, не вірні, або вони взагалі не зустрічаються в тексті. Деякі завдання даються до тексту і можуть не вимагати ретельного читання і розуміння всіх деталей, ті ж, які даються після прочитання тексту увазі, що ви прочитали весь текст і зрозуміли його.

 
2. Аудіювання (Listening)

У тесті IELTS чотири розділу аудіювання. Перший – “транзакційний розмова”, в якому хтось подає заяву на щось (водійські права, читацький квиток) або просить надати інформацію (на приклад, дзвонить щоб дізнатися більш детальну інформацію про готель). Другий розділ – інформаційна мова, наприклад, мова декана пояснює правила університету. Третя частина – розмова в академічному контексті й четверта – академічні лекції. Завдання можуть складатися з короткого викладу, заповнення таблиці, діаграми або картинки, питань з варіантами відповідей, класифікації інформації у різні категорії. Завдання треба буде робити під час прослуховування, а не після!

3. Письмо (Writing)

У IELTS два письмових завдання. Перше – резюмування змісту таблиці або графіка в 300 слів. Треба буде визначити важливу інформацію, порівняти і зіставити різні цифри або описати процес. Друге завдання – представити думку на досить загальну тему на приклад: “Жінки повинні доглядати за дітьми, а не працювати” або “Занадто багато людей переїжджають жити до міста і сільські райони від цього страждають”.

4. Мова (Speaking)

Мовний розділ проводиться в окремий день в присутності досвідченого інтерв’юера, носія мови. Питання для всіх здають іспит однакові, але деякі частини можуть бути більше в формі розмови ніж монологу. Перша частина – короткий вступний розмова, після якої слідують декілька коротких запитань на загальні теми. Інтерв’юер може запитати ваше ім’я, ким ви працюєте, які види спорту любите, ваш розпорядок дня і т. д. Для другої частини надається картка з темою і кількома питаннями, які треба підняти в цій темі. На цю тему треба буде говорити 2 хвилини. Тема може бути про повсякденне життя, про останній візит до кінотеатру, про улюбленій країні, або аналогічна загальна тема. В останній частині інтерв’юер задасть більш абстрактний питання з тієї ж теми – чому люди проводять повсякденне життя саме так, чому людям подобається кіно, як подорожі впливають на життя місцевого населення і т. д.

Що краще?
Тепер ви знаєте про структуру кожного з тестів, але все ще замислюєтеся що краще. Пора розглянути ключові відмінності між цими тестами.

Британський варіант мови чи американський?
Хоча в більшості випадків і британські вузи, і американські приймають обидва тесту, і хоч британський і американський англійська не так вже сильно відрізняються як багато хто думає, все ж цей пункт важливий. Пам’ятайте – написання має значення, а багато слова пишуться по різному в британському та американському варіантах. У вас можуть бути проблеми з розумінням британської або американської мови, а IELTS також іноді включає і інші різновиди – австралійський, новозеландський, шотландський та ірландський англійська. Деякі слова відрізняються і не знаючи особливостей британської або американської лексики ви можете навіть не зрозуміти питання в розмовному розділі (на приклад, бензин – oil (Am.) і petroleum (Brit.) або вантажівку – truck (Am.) і lorry (Brit.)) Висновок: Якщо вам легше з американським англійським, здавайте TOEFL, якщо з британським – IELTS.

 
Абстрактне чи конкретне мислення? У розділах читання та аудіювання TOEFL дає питання з декількома варіантами відповідей, у той час як у IELTS очікується що ви запишіть слова з тексту або розмова слово в слово. Питання з варіантами відповідей вимагають, як правило, краще розвиненого абстрактного мислення, в той час як IELTS більше підійде людям з хорошою пам’яттю і більш конкретним мисленням. Плюс питань з варіантами відповідей у тому, що легко знайти правильну відповідь методом виключення неправильних; а плюс записування відповідей у тому, що відповідь знаходиться у тексті, його просто треба знайти і повторити. Висновок: Для тих, у кого абстрактне мислення більше підійде TOEFL, а для тих у кого конкретне – IELTS.

Передбачуваність чи різноманітність?
TOEFL, звичайно, більш передбачуваний, ніж IELTS. У IELTS безліч різних типів питання та інструкції до них щоразу відрізняються. Це робить його важче для підготовки. Інструкції для TOEFL одні і ті ж – виберіть А, B, C, D або E. З іншого боку, IELTS, безумовно, тримає увагу в напрузі і не дає розслабитися і втратити пильність під час іспиту. Висновок: Якщо ви швидко втрачаєте увагу виконуючи подібні завдання, здавайте IELTS, якщо вам легко дається зосередитися на одній справі, то вам більше підійде TOEFL.

Розмова з людиною, або з комп’ютером?Ще одна велика різниця між екзаменами в тому, як проходить розмовна частина. Деяким людям набагато легше записати відповіді в комп’ютер, тому що здається, що цього ніхто не чує. Говориш як можеш і ти забуваєш про це до отримання оцінок. Хтось може нервувати при розмові з носієм мови, який до того ж постійно робить якісь нотатки. Комусь легше просто відповісти на питання, чим вступати в діалог з носієм ризикуючи не зрозуміти що він говорить. З іншого боку, деякі відчувають себе більш комфортно, розмовляючи з людиною, який може пояснити незрозумілий питання. Кому-то розмовляючи легше бачити перед собою обличчя людини, а не комп’ютерний екран. Для когось можуть бути важливі поради інтерв’юера, адже завдяки їм можна виправити помилки під час тесту. Висновок: Якщо вам легко розмовляти з людьми і носії мови вас не бентежать, здавайте IELTS, якщо ж вам легше здавати іспит в поодинці і не відчувати, що вас в цю хвилину хтось оцінює, вам більше підійде TOEFL.

Загальна оцінка, або оцінка по кожному критерію?
Розмовний і письмовий розділи TOEFL оцінюються загальною оцінкою. На приклад, у письмовому розділі оцінюющий дасть загальну оцінку засновану на якості есе, лексиці, логіці, стилі і граматиці. IELTS дає кілька оцінок за індивідуальними критеріями: граматика, набір слів, швидкість мовлення, логіка і кілька інших критеріїв. Іншими словами, якщо ви пишете добре, але у вас є багато дрібних граматичних помилок, ваша оцінка в письмовому розділі TOEFL може бути дуже гарною, тому що оцінювачі проігнорують невеликі помилки, якщо ессе написано логічно і детально. У той час як IELTS не упустить з уваги поганий граматики. З іншого боку, якщо у вас немає проблем з граматикою і словниковим запасом, але вам складно висловити свою думку на письмі, або організувати ессе, TOEFL оцінить письмовий розділ поганим балом, а IELTS поставить високі бали за граматику та лексику. Хоча може здатися, що IELTS здавати набагато складніше, оскільки він оцінює за кожен пункт окремо, насправді можна отримати дуже хороший результат будучи сильним всього лише в кількох областях. Для TOEFL ж важливо вміння зібрати всі факти в логічну і детальну ланцюг, узагальнити і підсумувати і там звертається увага в першу чергу на чіткість, словниковий запас і стиль. Висновок: Для тих, хто не вміє писати ессе, але має хороший словниковий запас і знання граматики IELTS буде легше, для тих же, хто вміє добре структурувати усну і письмову мову, але страждає від граматики і брак лексики, краще буде TOEFL.


Сподіваюся, що ця стаття була корисною. Якщо у вас є якісь питання чи хотілося б дізнатися про щось детальніше, пишіть коментарі. Також рекомендую зайти на офіційний сайт кожного з іспитів щоб познайомитися з ними краще:

www.toefl.org
www.ielts.org