У статтях про безкоштовних і недорогих університетах я писала в основному про витрати на навчання та житло. У цій статті хочу розповісти про те, які додаткові витрати чекають іноземного студента, та й взагалі, будь-якого охочого жити в США.


Додаткові витрати іноземного студента:

1. Медична страховка.
Всі американські університети вимагають наявності страховки, або покупки страховки через університет (університети зазвичай співпрацюють з певною страховою компанією, яка надає страховку студентам). Іноземному студентові, у якого немає родичів в Америці, які могли б взяти його на свій медичний план, доведеться купувати стразовку через університет. Середня ціна близько $1500-2000 в рік.


2. Підручники та інші навчальні матеріали. Бібліотек, в яких можна взяти підручник на цілий семестр, в американських університетах немає, тому підручники треба купувати самим. Вартість буде залежати від того, що у вас за спеціальність і що за предмет. Якщо когось цікавить те, як можна заощадити на підручниках, підпишіться на мою розсилку (форма для підписки справа вгорі), в ній буде один з листів присвячене тому, як можна заощадити на книгах. Під “іншими навчальними матеріалами” мається на увазі ноутбук, або, як його називають в Америці, лептоп, можливо якісь особливі комп’ютерні програми (software), у разі якщо ви хочете мати можливість робити домашні завдання вдома, а не тільки в університеті (на щастя, більшість з нас знають де ці програми дістати безкоштовно ? , тільки не качайте нічого на території кампусу через університетський Інтернет, якщо застукають, наслідки можуть бути серйозними, все ж в Америці нелегальна закачування музики, кіно і софтвера – порушення закону), також в залежності від вашої спеціальності можуть знадобитися й інші речі, наприклад, знаю одну студентку архітектурного факультету, якій довелося купувати якісь особливі дорогі лінійки мало не за $200 штука.


3. University fees. Це дуже широка категорія, яка залежить від кожного конкретного університету. Fees може бути багато, а може бути мало, вони можуть бути дорогими і не дуже. Приміром, є університети, де є international student fee, близько $1000 на рік, але таких університетів не дуже багато. Зазвичай кожен окремий fee не перевищує $50 в семестр. Ось приклади деяких з них: student senate fee, medical services fee (зазвичай дорожче $50, може бути близько $200 на рік, не плутати зі страховкою, це всього лише медичний центр університету, у який можна звернутися якщо потрібна консультація лікаря загальної, або якщо потрібно зробити аналізи), leisure services fee, student services fee, sports fee і т. д.


4. Транспорт. В залежності від місця розташування університету і того де ви будете жити, можливо, доведеться використовувати громадський транспорт. Як я вже писала у статті Гуртожиток або знімна квартира? Де краще жити під час навчання в університетах, які знаходяться поза великого міста може бути неможливим виїжджати за територію кампусу без машини.


5. Особисті витрати. Сюди можна включити приблизні витрати на їжу, одяг, предмети особистої гігієни, меблі, посуд або щось ще, що може знадобитися.


Продовжу список витрат, який тепер входять додаткові витрати не лише студента, а й будь-якого охочого жити в Штатах:
1. Телефон. Вам, швидше за все, доведеться купити мобільний план. Американська телефонна система – окрема тема. Коротко, якщо у вас немає знайомих, які можуть вас підключити свій контрактний план, доведеться купити prepaid (щось на зразок нашої системи з поповненням рахунку, тільки набагато дорожче, тому що в Америці за вхідні дзвінки теж треба платити). Плюс в тому, що вам швидше за все не доведеться купувати новий телефон, можна буде просто вставити сімку в свій і почати його використовувати, тому що новий телефон може коштувати величезних грошей. Інший варіант – укласти дворічний контракт з однією з телефонних компаній, але для цього треба мати SSN, який іноземний студент може отримати тільки почавши працювати. Контракт, хоч і “прив’язує” до оператора на 2 роки, дає можливість придбати хороший телефон набагато дешевше, а іноді і отримати безкоштовно. Також є кілька компаній, які пропонують помісячну оплату без контракту. Деякі поради та приклади недорогих варіантів, будуть незабаром в моїй розсилці.


2. Прання (laundry). Якщо вам не пощастить мати квартиру з пральною машиною і сушаркою, а така “розкіш” в знімних квартирах доступна далеко не кожному, то витрати на прання треба буде включити в щомісячний список витрат. В принципі, це не дорого, ціна залежить від розміру пральної машини, яку ви хочете використовувати, і від вашого місця проживання. Думаю в $10 за раз можна вкластися.


3. Страховка на машину. Для тих, у кого є машина, а в більшості місць США жити без машини просто неможливо, обов’язково потрібно мати страховку. Проблема в тому, що для новоприбулих в Америку, страхові компанії ставлять просто захмарні ціни. Ціна за страховку ще залежить від пробігу машини (чим новіша машина, тим дешевше страховка) і від того куплена машина в кредит (за куплені в кредит страховка дорожче).


4. Розваги і спорт. Тут вже все залежить від вас. Для кого-то можна звести цей пункт до нуля, а у кого-то він може забирати левову частку доходу. Студентам може бути простіше, оскільки в більшості університетів є можливість користуватися тренажерним залом або займатися якимось спортом безкоштовно або за символічну плату.


Сподіваюся, я не забула ні один пункт… Якщо згадайте ще або якщо виникнуть питання, напишіть в коментарях, додам.