Одне з питань, який піднявся під час вебінару, і який я обіцяла пояснити – це кредити (credits) або юніти (units) в американських університетах. Того, хто не знайомий з американською системою освіти, буде досить складно зрозуміти що це таке, а мені дуже складно пояснити, але я спробую ? Кредити і юніти – це одне і те ж. І в цій статті я буду і те й інше називати “кредитами”.

Якщо проводити паралелі з нашою освітою, – в наших університетах, щоб отримати ступінь треба провчитися певну кількість років і пройти певні предмети. Щоб отримати ступінь в американському університеті, треба взяти певну кількість кредитів. Кредит – щось на кшталт “вартості” курсу, його величина незмінна і не залежить від отриманої оцінки. Кожен університет сам визначає кількість кредитів, необхідний для отримання академічного ступеня, приблизна цифра для бакалаврського ступеня – 120-128 кредитів, для магистреской – 30-45. Саме тому, що не треба слідувати якійсь конкретній програмі і кількістю предметів, як у нас, в Америці можна отримати ступінь швидше ніж за 4 роки, або розтягнути “задоволення” хоч на 10 років. Тобто, якщо для навчання full-time потрібно, наприклад, 8 кредитів на семестр, то ви можете брати кожен семестр за 8 кредитів і закінчити університет через 4 роки, або брати більше і закінчитися його швидше, або брати менше, тобто вчитися part-time (ця опція не доступна іноземним студентам).
Саме тому в Америці немає аналога нашого заочної освіти – їх “заочне” part-time, ця точно така ж навчання, тільки з меншим навантаженням (наприклад, тільки 1 предмет в семестр, але на цей 1 предмет студент все одно приходить в університет, присутній на парах разом з full-time студентами і працює точно так само як і вони, тобто отримує точно такі ж знання).
І саме тому на сторінках сайтів університетів, де написана вартість, зазвичай пишеться вартість за кредит, а не за навчання на семестр або рік. Це дозволяє студенту більш точно підрахувати у скільки йому обійдеться навчання, в залежності від навантаження. Наприклад, якщо 1 кредит коштує $1000, а full-time навчання вимагає мінімум 8 кредитів на семестр, то таке навчання буде коштувати $1000 x 8 = $8000 в семестр. Якщо студент хоче взяти більше навантаження і закінчити університет швидше, то він множить суму за кредит на кількість кредитів, які він хоче взяти. А якщо з фінансових питань або з питань зайнятості він не може вчитися full-time, то він може взяти тільки 1 предмет, скажімо, 3 кредиту, і платити лише $3000. Хочу звернути увагу, що іноземні студенти зобов’язані вчитися тільки full-time!
Кредити поділяються на undergraduate і graduate. Тобто кредити для тих, хто навчається на Bachelors і для тих, хто навчається на Masters і PhD. Бакалаврські кредити, зазвичай, на порядок дешевше, але в деяких університетах на деяких програмах, бакалаврам дозволяється брати також і певну кількість graduate кредитів. Таким чином вони “вбивають двох зайців”, отримуючи кредити як для бакалаврського ступеня, так і для магістерської, тобто після закінчення бакалавра для здобуття ступеня магістра їм треба буде не 30-45 магистрских кредитів, а набагато менше – тобто, менше часу і менше грошей.
Кредити також роблять легше перехід в інший вуз, або перехід з ком’юніті коледж, університет. Новий вуз зараховує певну кількість кредитів, пройдена в старому вузі, або в ком’юніті коледж і студент добирає потрібну кількість кредитів для здобуття бакалаврської або магістерської ступеня в новому вузі.
Точно так само кредити допомагають визначити major і minor (тобто головну спеціалізацію і другорядну), або зробити double major (тобто подвійну спеціалізацію).
Наведу реальний приклад з сайту California State University Chico (http://catalog.csuchico.edu/viewer/11/PSYC/PSYCNONEBA.html), який, сподіваюся, допоможе це все зрозуміти. Тільки не приравнивайте цей приклад до інших програм, або іншим університетам. тому що цифри і вимоги будуть змінюватись. Це просто щоб показати концепцію всі цієї системи.
Щоб отримати ступінь бакалавра з психології в California State University Chico потрібно 120 кредитів. 41 з них повинні бути саме за фахом, з психології, 48 – general education requirements (тобто будь-які питання, що цікавлять вас предмети зі списку general education), 6 – diversity course requirements (будь-які питання, що цікавлять вас предмети зі списку diversity), решта 25 – на ваш вибір. Уривок зі списку предметів:
PSYC 101 Principles of Psychology 3.0
PSYC 261 Research Methods in Psychology 3.0
PSYC 324 Biological Psychology 4.0
PSYC 334 Cognition 3.0
PSYC 364 Statistical Methods in Psychology 4.0
Цифра праворуч від назви курсу – кількість кредитів. Тобто, якщо щоби вчитися full-time треба 8 кредитів на семестр, то ви можете взяти, скажімо, Biological Psychology (4) і Statistical Methods in Psychology (4). Або Biological Psychology (4), Cognition (3) і ще якийсь предмет, який коштує 1 кредит. Або Principles of Psychology (3), Research Methods in Psychology (3), Cognition (3), які дадуть в сумі 9 кредитів.
Якщо ви хочете робити dоuble major, ви побудуєте навчання так, щоб взяти потрібні 41 кредитів з психології та 41 кредит по якійсь іншій спеціальності. Якщо хочете minor за іншою спеціальністю, то берете менше кредитів, скажімо 21 (в залежності від вимог, які будуть варіюватися від програми до програми).
Чим більше кредитів у предмет, тим він складніший. Також graduate курси з graduate кредитами зазвичай набагато складніше undergraduate.