Однією з прохань моїх читачів було розповісти про магістерському освіту в США і про можливості вступити після нашого бакалавріата або спеціаліста. В принципі, майже у всіх статтях є про це по-немногу, але в цій постараюся підсумувати і написати трохи більше подробиць.


Спеціальність
Один з плюсів американського освіти в тому, що в більшості програм для вступу на магістратуру не обов’язково мати ту ж спеціальність на бакалавраті. Звичайно, звичайно бажано мати більш або менш суміжні спеціальності, або наявність кількох кредитів за спеціалізованого курсу. Але часто університети люблять різноманітність (diversity) і з радістю приймають бажаючих навчитися чому-небудь новому, а заодно і поділитися своїми знаннями з іншими.


Ціни
Якщо ви читаєте блог, то напевно вже знаєте, що ціни за навчання в Америці побудовані на кредитах, тобто платять за кожен кредит, а не за семестр або рік, як у нас. Магістерські кредити зазвичай коштують набагато дорожче бакалаврських. Але в підсумку, отримати магістерський ступінь буде дешевше, оскільки зазвичай для отримання бакалаврської потрібно близько 120 кредитів, а для магістратури всього лише близько 40. До того ж, потрібно ще врахувати інші витрати та тривалість обох програм (бакалаврська – 4 роки, магістерська – 1-2 року).


Надходження
Вступити до магістратури в американський університет після нашого – можливо! Про те що для цього треба, можна почитати в статті Плануємо навчання в Штатах. Загалом же, вступати в магістратуру може бути і легше, і складніше, залежно від програми. Багато програми не вимагають ніяких іспитів, тобто здати треба буде тільки TOEFL, інші ж можуть вимагати GRE або GMAT. Ці іспити набагато складніше тих, які потрібні для бакалаврату, особливо, якщо ви робите не на технічну спеціальність і вам важлива не математична секція, а вербальна та аналітична. У деяких програмах, в основному в дуже престижних університетах, є свій іспит, який зазвичай можна здати “на відстані” – по Інтернету або якимось іншим способом.


Варіанти пост-бакалаврської освіти
Для тих, у кого вже є диплом бакалавра чи спеціаліста, є дві опції – магістерська ступінь (Masters Degree) і Сертифікат (Graduate Certificate). Різниця в тому, що сертифікат не є ступенем, зазвичай для його отримання треба пройти певний спеціалізований курс з декількох предметів. Сертифікат можна отримати за рік або навіть менше. Часто сетификат є опцією на магістерській програмі, тобто додатково до магістерській програмі можна взяти певний курс предметів і отримати ступінь магістра, і сертифікат.


Магістерська ступінь (Masters Degree)
Плюси магістерського ступеню в тому, що це ніяк вчений ступінь. За деякими спеціальностями неможливо працювати без, хоча б, магістерського ступеня, а часто і без докторської. Також магістерська ступінь може допомогти просунутися в кар’єрі. Той, у кого всього лише бакалаврат по економіці, наприклад, може все життя працювати асистентом, а отримавши ступінь магістра можна просунутися далі.


Зазвичай для отримання магістерського ступеню треба написати теза (thesis) – аналог нашої магістерської. Хоча є програми, в яких можна вибрати його не писати. Якщо ви плануєте рано чи пізно піти в докторантуру (а для деяких спеціальностей це неминуче), то теза все ж бажано написати, без цього пізніше на хорошу докторську програму потрапити майже неможливо.


Сертифікат
Це може бути непоганий вихід для тих, у кого туго з фінансами, але хто приїжджає в Америку з метою знайти роботу і залишитися. Після закінчення більшості Graduate Certificate програм також дається можливість залишитися на ОРТ (тільки уточніть це в університеті, куди плануєте приїжджати). Але не переоцініть свої можливості та спеціальність, за якою збираєтеся знайти роботу. По більшості спеціальностей практично неможливо знайти кваліфіковану роботу без американської освіти, а сертифкат освітою не вважається. Але він може бути ідеальним для тих, хто хоче відкрити бізнес залишившись на ОРТ, для тих, хто отримує якусь творчу спеціальність (фотограф, веб-дизайнер тощо) або для тих, чия спеціальність користується в Америці попитом навіть без американської освіти. Більш докладно читайте в статті Що таке Optional Practical Training (OPT), або як залишитися в США після закінчення американського вузу.


Чи можна поступити на американський бакалаврат якщо вже є диплом бакалавра або спеціаліста?
Це залежить від університету та програми. На більшість програм – можна, але є ті, на які приймаються тільки випускники шкіл. На приклад, в Harvard College (єдиний коледж який надає ступінь бакалавра в Гарварді) можна вчинити тим, хто вже вчився (не обов’язково закінчив) в коледжі або університеті. Правда сенсу вступати на бакалаврат, якщо вже є диплом, – мало. Хіба що якщо ви кардинально міняєте спеціальність. У такому випадку можна спробувати добмовитися щоб вам зарахували якісь кредити з минулого освіти, якщо це можливо, цим ви заощадите трохи часу і грошей.


Якщо комусь цікаво як надходила на магістратуру я, почитайте мою колонку на eduABROAD. Якщо якесь питання залишився нерозкритим, пишіть коментарі, додам.