У зв’язку з моїм недавнім переїздом із Нью-Йорка до Каліфорнії, мене попросили порівняти ці два штату і місця проживання, що я і збираюся зробити в цій статті.
Я живу на півночі Каліфорнії (San-Francisco Bay Area), тому буду сранивать Нью-Йорк з північчю Каліфорнії, а не з Лос-Анжелесом і округою.
Клімат
Думаю, тут навіть писати нічого не треба, все і так зрозуміють, що в Каліфорнії клімат набагато краще для любителів тепла. Снігу тут не буває, крім місць, які перебувають на височини. В результаті, немає таких проблем, як були в Нью-Йорку, коли доводилося мало не щоранку відкопувати машину зі снігу щоб їхати на роботу. З іншого боку, є люди, які люблять чотири пори року, для них в Каліфорнії жити буде важче ніж у Нью-Йорку.
Люди
Каліфорнійці більш розслаблені і доброзичливі, порівняно з нью-йоркцами. Нью-Йорк – це стрес, тоді як в Каліфорнії все більш-менш спокійно. Якщо порівнювати рівень життя, то я б сказала, що в Каліфорнії (принаймні там, де я живу), люди більш забезпечені і рівень життя вищий ніж у Нью-Йорку (якщо брати Нью-Йорк загалом, а не тільки Манхеттен). Також, як і в Нью-Йорку, тут дуже багато різних національностей, але, на відміну від Нью-Йорка, більшість людей – освічені, більш або менш забезпечені, контингент в основному – працівники прилеглих техннических компаній (принаймні в Силіконовій Долині, не буду говорити про Сан-Франциско, по скільки точно не знаю).
Робота
Нью-Йорк – фінансова столиця світу, тоді як Силіконова Долина – батьківщина світового хай-тека. Якщо в Нью-Йорку сконцентровані фінанси і медіа, то в Силіконовій Долині – інформаційні технології. Ходять чутки, що не дивлячись на кризу, у багатьох компаніях Силіконової Долини відкриваються нові робочі місця. Також цікаво те, що в Каліфорнії, на відміну від Нью-Йорка, роботодавцям заборонено законом вимагати від працівника підписати так званий non-compete agreement (угода про не конкуренції), який забороняє працівникові у разі звільнення працювати на конкуретнтую компанію або відкривати конкурентний бізнес протягом певного терміну (зазвичай кілька років). Тобто в Каліфорнії працівник ніяк не пов’язаний зі своїм роботодавцем і може піти до конкурентів в будь-який момент, тоді як у Нью-Йорку таке не пройде. Також у Каліфорнії, за законом, роботодавець зобов’язаний відшкодувати збитки працівника, які той поніс иполняя службові обов’язки. У Нью-Йорку такого закону немає. Як тут щодо пошуків роботи, сказати поки не можу – я поки в пошуку…
Їжа
Не можу не сказати про цей пункт ? Вибору російської їжі тут набагато менша ніж у Нью-Йорку. Поки я знайшла тільки три російських магазину, і то, тільки в одному з них є щось більш-менш нормальне, але варто російська їжа набагато дорожче, ніж у Нью-Йорку. В іншому ж, тут такий же величезний вибір різної національної їжі, як і в Нью-Йорку.
Ціни
Ціни, в принципі, такі ж як у Нью-Йорку – як на оренду квартири, так і на їжу. Ціна за страховку машини вдвічі, а то і в два з половиною рази дешевше. Виявляється Нью-Йорк – один з найдорожчих місць для власників машин – страхові компанії загинают там величезні ціни з-за величезної кількості аварій на нью-йоркських дорогах. Ціни на бензин приблизно однакові, може в Каліфорнії трохи дешевше. Для курців, ціни на сигарети в Каліфорнії набагато нижче з-за низького податку. У Нью-Йорку податок на пачку сигарет становить $4.35 (причому в NYC він взагалі $5.75), а в Каліфорнії лише 87 центів.
До речі про податки
Людям з низьким доходом, точніше тим, хто заробляє менше $36,000 в рік вигідніше жити в Каліфорнії, оскільки податок на такий прибуток там від 1.25 до 6.25% В той час як тим, у кого дохід вище, вигідніше жити в Нью-Йорку, де податок для середнього класу (від $20,000 до $200,000 в рік) становить 6.85%, для більш обспеченных (від $200,000 до $500,000 ) – 7.85% і для тих, хто заробляє більше $500,000 на рік – $8.97%. Для порівняння, в Каліфорнії, всі хто заробляє більше $46,350 сплачує податок у $9.55%. До речі, якщо комусь цікаво скільки з річної зарплати пересічного американця йде до державного бюджету, крім податку штату є ще федеральний податок, про який я поговорю в якій-небудь з наступних статей.
“Столиці”
Якщо брати місто Нью-Йорк, Сан-Хосе (неофіційна столиця Силіконової Долини), або Сан-Франциско, Нью-Йорк буде самим похмурим і стресовим. Сан-Франциско трохи схожий на європейський місто – в ньому є широкі вулиці і монументальні будівлі (на відміну від більшості американських міст), але кількість бездомних мене просто вразило. Вони там скрізь – причому лежать прямо на вулиці, в центрі, де попало – під будівлями банків, в фонтанах, просто на дорозі… (див. фото праворуч) І ходять зі своїми пожитками у візках від супермаркетів по всьому місту… Я такого навіть в Нью-Йорку не бачила… Поки з цих трьох міст я б воліла Сан-Хосе. Там, правда, теж багато бездомних, але не так як в Сан-Франциско… І його стиль, що нагадує трохи середземноморський, – з пальмами і трамваями мені якось більше до душі.

Даунтаун-Сан-Хосе City Hall, Сан-Франциско

Висновок
Особисто мені набагато більше подобається Каліфорнія, і не тільки з-за погоди. Тут передмістя набагато більш розвинені. Після каліфорнійських, нью-йоркські передмістя здаються селом. До того ж з-за густого населення, тут дуже багато – різні магазини, торгові центри і т. д., все під рукою. Хоча, звичайно, сказати однозначно що краще Каліфорнія і Нью-Йорк – неможливо. Все залежить від того що ви любите і від ваших професійних цілей.

А ви який штат віддаєте перевагу?