Отримати ступінь MBA в одному з університетів Ліги Плюща – мрія багатьох. Але перш ніж подавати документи в бізнес-школу (Business School), визначитеся а чи потрібен вам зараз МВА.

 

Для цього дайте відповідь на кілька питань:
1. Ви Можете оплатити витрати на Business School і буде це коштувати отриманого результату?
2. Чи є у вас достатній досвід роботи?
3. Ви подаєте на МВА, тому що вважаєте, що з цієї ступенем будете отримувати більшу зарплату?
Витрати на навчання
Відразу хочу відмовити тих, хто думає про надходження на МВА в третьосортний внз через те, що там дешевше або туди легше вступити – не витрачайте свої гроші даремно. МВА не топового вузу не дасть вам ніяких переваг на професійному ринку (звичайно якщо ви не отримуєте “для себе” вже маючи свій бізнес).
МВА в гарному вузі може коштувати в два, три, а то й чотири рази більше, ніж навчання за будь-якою іншою програмою. Ось вартість року навчання на десяти кращих програмах МВА країни (врахуйте, що більшість програм дворічні, а наведені нижче цифри – це лише рік навчання на програмі МВА згідно з даними опублікованими на офіційних сайтах університетів на травень 2011):
Stanford University – $87,000
Harvard University – $84,000
Massachusetts Institute of Technology (Sloan) – $82,632
University of Pennsylvania (Wharton) – $84,000
Northwestern University (Kellogg) – $78,500
University of Chicago (Booth) – $85,500
Dartmouth College (Tuck) – $80,000
University of California-Berkeley (Haas) – $77,000
Columbia University – $84,700
Досвід роботи
Для того щоб отримати від програми максимум рекомендується мати хоча б 2-3 роки досвіду роботи в індустрії для якої ви отримуєте МВА. Зазвичай престижні університети не приймають в Business Schools тих, у кого немає досвіду роботи. Справа в тому, що на МВА вчать концепти, які відносяться до певних проблем в індустрії. Якщо у вас немає досвіду роботи, то все, що ви будете представляти під час навчання – віртуальні сценарії, які можуть не мати нічого спільного з “правдою життя”. За ті гроші, які ви інвестуєте в свою освіту, у вас не буде часу і можливості експериментувати. Для того, щоб взяти від програми максимум, треба асоціювати всі ідеї і концепти з реальним досвідом в корпоративному світі. Без досвіду роботи неможливо одержати 100% якість від МВА програми.
Bob Dammon, декан Carnegie mellon’s Tepper School of Business пояснює, що одне з важливих моментів на які вони звертають увагу при розгляді аплікацій – досвід роботи, який в середньому має бути 4-5 років. Хоч вони і приймають студентів відразу після бакалаврського освіти, без досвіду роботи, це ті, хто дійсно сильно відрізняється в академічному і всіх інших важливих питаннях і таких студентів дуже мало.
МВА=велика зарплата
Якщо ви хочете на МВА тільки тому, що вважаєте, що выпустившись будете загрібати гроші лопатою, то краще не витрачайте грошей і часу. МВА з топового вузу може додати пару десяток тисяч до вашої зарплати, але знову ж таки – за умови наявності досвіду роботи і самої роботи. МВА – це не двері у світ великих зарплат, а можливість просунутися в кар’єрі. Тобто у вас на момент отримання МВА повинна вже бути якась кар’єра і робота. В ідеалі на МВА треба йти, коли ви відчуваєте, що це підніме вас на сходинку кар’єрних сходах. Посудіть самі – ніхто не візьме вчорашнього студента без досвіду роботи в індустрії на менеджерську позицію, навіть якщо у нього МВА з Гарварду. У той же самий час, для звичайної роботи такий випускник буде надкваліфіковану (overqualified), у підсумку можна взагалі залишитися безробітним з величезним боргом витраченим на своє навчання, яка виявилася нікому не потрібна. Навіть досвідчені рекрутери кажуть, що набагато легше влаштуватися на роботу випускника коледжу без досвіду роботи, ніж випускнику програми МВА без досвіду роботи.

Якщо ви все ж вважаєте, що програма МВА це те, що вам потрібно, подивіться відео про різні бізнес-школах і корисну книгу про топових програмах МВА.