Згідно сприйняття більшості, іноземні студенти в Америці планують залишитися в Штатах і знайти роботу після закінчення навчання. Існує поширена думка, що США надає кращі робочі місця і, отже, повинні бути вибором номер один, як країна, де іноземні студенти хочуть жити і працювати після закінчення навчання. Насправді, більшість іноземних студентів хочуть повернутися додому після навчання в США. Це з’ясувалося в дослідженні, финансированном Ewing Marion Kauffman Foundation під назвою “Втрачаючи найкращих і найрозумніших на світі” (“Losing the world’s Best and Brightest”).
Дослідження було проведено в жовтні 2008 року і засноване на опитуванні 1224 іноземних студентів в університетах США. Звичайно це не репрезентативно, хоча і показує абсолютно новий тренд. Справа в тому, що протягом довгорпро час, більшість іноземних студентів, особливо фахівців у STEM дисциплінах, залишалися в США і робили величезний внесок у розвиток науки і техніки Америки. Наприклад, близько 60% всіх докторських ступенів інженерних спеціальностях, отриманих в США, належать іноземним студентам. Близько 50% докторських ступенів в інженерії, математики, комп’ютерних наук, фізики та економіці теж отримані іноземними студентами. Тепер же все більше і більше іноземних студентів, які хочуть повернутися на батьківщину після завершення навчання. Чи означає це, що Америка втрачає кращі уми?


Ось деякі результати дослідженняя:


1. Більшість іноземних студентів хочуть повернутися додому. Дуже небагато іноземні студенти хочуть залишитися в США на ПМЖ. Лише 6% жителів Індії, 10% китайців, і 5% європейських студентів хотіли б залишитися тут назавжди. Багато хотіли б попрацювати протягом кількох років, якщо випаде можливість, перш ніж повернутися на батьківщину. Більшість студентів хотіли б повернутися додому протягом п’яти років.


2. Більшість студентів турбується про візи. Студенти, які хотіли б залишитися і попрацювати протягом декількох років, перш ніж повернутися додому, турбуються про отримання робочих віз. Ця проблема зрозуміла, оскільки кількість заявок на H-1B в останні роки перевищила квоту на кількість дозволених віз. Крім того, нові правила зробили дуже важким для компаній-членів TARP (Troubled Asset Relief Program) наймати іноземних студентів. Згідно з дослідженням, занепокоєння за робочих віз у студентів більше, ніж бажання отримання постійного місця проживання в США.


3. Робота і можливості кар’єрного росту. Більшість респондентів вважають, що найкращі можливості роботи – в їх рідних країнах, на відміну від широко поширеної думки, що кращі робочі місця знаходяться в США. Китайські та індійські студенти впевнені, що попереду кращі роки в економіці країн. Тільки 7% китайців, 9% європейців і 25% індійських студентів сказали, що найкращі дні для американської економіки ще попереду. Не дивно, що іноземні студенти розчаровані в робочому ринку США. Виною всьому економічний спад і скорочення робочих місць в американських компаніях.


4. Чому студенти їдуть? Основною причиною виявилося бажання бути поруч зі своєю сім’єю і близькими. Наступна причина в тому, що студенти вважають, що економічна ситуація в їхніх країнах набагато краще ніж в США.


5. Була Америка такою, якою її очікували побачити іноземні студенти? Згідно з дослідженням, американці виявилися більш дружелюбними, ніж очікували іноземні студенти. Більшість студентів з Індії відзначили, що якість життя в США краще, ніж вони очікували, в той час як студенти з Європи сказали, що якість життя гірше, ніж вони думали до приїзду в США.


6. Якість американської освіти. Більшість визначило, що якість освіти в Америці набагато краще, ніж удома. Згідно опитаним, співвідношення ціна/якість набагато краще, ніж в Індії та Китаї, але гірше ніж в Європі.


7. Власний бізнес. Більшість респондентів (понад 70%) планують розпочати свій бізнес протягом найближчих десяти років. 53% студентів з Індії та 55% китайців планують зробити це у себе в країні, тоді як тільки 35% європейців хочуть стати власниками бізнесу в Європі.


Що думаєте з цього приводу? Так все плачевно для Америки? Чи може добре для тих, хто планує залишитися (менше конкуренції)? ?