В загальному-то не можна однозначно відповісти і на питання який тип житла краще – на кампусі (on-campus housing) або поза ним (off-campus housing). У кожної з цих опцій є позитивні і негативні сторони. Тому при виборі місця проживання треба керуватися специфікою університету, а також своїми цілями, побажаннями і можливостями.

Зазвичай у студентів є три можливості вибору житла:
1. Університетська гуртожиток (dorm)
2. Квартири, що надаються університетом (така опція є не в кожному університеті, а там, де є, в більшості випадків, доступна тільки студентам магістратури, докторантури, або тим, у кого є сім’я)
3. Житло поза кампуса – пошук квартири стає вашою турботою.
Перш ніж говорити про плюси і мінуси житла в гуртожитку і в орендованій квартирі, хочу сказати про ціну. На жаль, немає певної “магічної формули”, за якою можна сказати який тип житла буде дешевше. Все залежить від університету і від того, де він знаходиться. У моєму університеті, жити в гуртожитку, навіть з сусідом по кімнаті (roommate), було набагато дорожче ніж знімати квартиру (з тим же сусідом по кімнаті). Не завадить зробити невеликий research про те скільки коштує зняти квартиру недалеко від університету і порівняти ціни з цінами на університетський гуртожиток. Не забудьте додати до цін на квартири приблизну вартість комунальних послуг (в гуртожитках вона включена в ціну). Зверніть увагу, що часто ціни на гуртожиток включають “room and board”, тобто не тільки кімнату, але і їжу. Якщо це так, то порахуйте скільки приблизно ви будете витрачати на їжу живучи поза кампуса і подивіться що вигідніше. До речі, навіть якщо ви живете за межами кампуса, ви можете купити університетський meal plan і харчуватися в університетській їдальні (для тих, хто не хоче або не любить готувати), правда, в більшості випадків готувати самому буде набагато дешевше і набагато “здоровіше”.


Плюси житла у гуртожитку (on-campus):


1. Студентська атмосфера. Ясна річ, що для тих, хто хоче випробувати на собі справжню американську студентське життя краще всього жити в гуртожитку.


2. Менше відповідальності. Вам не треба буде турбуватися про оплату рахунків за комунальні послуги та Інтернет.

3. Більш захищене місце. Як я писала у другій частині статті Куди піти вчитися, або як вибрати університет у США, більшість університетів мають службу безпеки кампусу (campus safety and security services), що може означати, що в гуртожитку жити буде безпечніше, ніж поза кампуса.


4. Економія грошей влітку. Гуртожиток може бути ідеальним для тих, хто влітку планує їхати додому, або куди-небудь ще. Зазвичай студентів влітку виселяють з гуртожитків, так що вам не доведеться платити за час, коли вас там не буде.


5. Економія на транспорті. Оскільки гуртожитки знаходяться недалеко від університету, вам не доведеться витрачатися на транспорт або машину.


Мінуси житла у гуртожитку (on-campus):


1. Менше “особистого простору”. Крім того, що вам доведеться ділити з кимось кімнату і ванну, у вас практично не буде можливості усамітнитися і побути в тиші.


2. Обмежений простір. У більшості університетів кімнати в гуртожитку дуже маленькі, тому можливість мати багато речей обмежена. У підсумку, у вас може не бути місця для зберігання всієї своєї колекції взуття, одягу, техніки, книг або чого-небудь ще.


3. Можливий негативний вплив на навчання. Із-за бурхливого соціального життя ваш середній бал (GPA) може різко поповзти вниз і якщо ви занадто запустіть успішність, вас можуть виключити з університету.


4. Неможливість жити в гуртожитку влітку. Більшість університетів виселяють студентів на літо і це може стати проблемою для тих, хто не планує нікуди виїжджати в літній період. Тим же, хто планує виїхати, треба буде знайти де (або у кого) можна залишити свої речі до початку нового навчального року.


5. Підпорядкування правилам. У кожного гуртожитку є свої правила і вам доведеться їм підкорятися. У якихось університетах заборонено приводити друзів, які не є студентами університету, де-то є “комендантську годину”, після якого не можна приймати відвідувачів, де не можна палити або пити спиртні напої на території гуртожитку і т. п. В Америки є так звані “dorm reps” – старші по гуртожитку, студенти, які стежать за порядком. І якщо вам попадеться дуже “правильний” dorm rep, то за кожну провину, у вас можуть бути великі проблеми.


Плюси житла в орендованій квартирі (off-campus):


1. Незалежність. Повна свобода від усяких правил. Ви – самі собі господар.


2. Особистий простір. Швидше за все у вас буде своя кімната, та і загальна атмосфера буде набагато спокійніше, буде можливість повчитися в тиші. До того ж, не доведеться ділити ванну з десятком інших студентів.


3. Rental History. Якщо ви плануєте залишитися в Америці після закінчення університету, то непогано було б почати заробляти “орендну історію”, без якої зняти житло надалі буде дуже важко.


4. Цілорічне житло. Вам не доведеться ламати голову над тим куди податися влітку і де залишити свої речі.


5. Більше місця. У квартирі швидше за все, буде більше місця, ніж в гуртожитку, тому питання про те, куди подіти свої речі і що буде якщо привезти з собою весь свій гардероб, буде стояти не настільки гостро.


Мінуси житла в орендованій квартирі (off-campus):


1. Ізоляція. Живучи поза кампуса ви, швидше за все, не будете активним учасником університетського життя, що призведе до того, що у вас буде менше друзів і менше “справжнього студентського життя”. Ізоляція може бути небезпечною особливо відразу по приїзду, оскільки разом з культурним шоком може привести до глибокої депресії.


2. Транспорт. Якщо університет знаходиться поза великого міста, то може бути просто неможливим виїжджати за територію кампусу без машини.


3. Сусіди. Оскільки ви не живете в студентському гуртожитку, сусіди навряд чи оцінять галасливі вечірки або інші невід’ємні частини студентської життя.


4. Відповідальність. Вам доведеться піклуватися про рахунки за комунальні послуги та Інтернет і платити вчасно.


5. Цілорічне житло. Вам доведеться платити за квартиру навіть якщо ви не будете в ній жити влітку. Якщо ви збираєтеся їхати, з’явиться проблема пошуку кого-небудь хто зайняв би вашу квартиру влітку.


Моя порада: якщо ви приїжджаєте вчитися в Америку і у вас немає ні знайомих, ні друзів, ні родичів, вибирайте студентський гуртожиток, або якщо вже ви ні в якому разі не хочете жити в гуртожитку, то квартиру надається університетом, хоча б на перший сесместр. Дуже важко буде знайти орендовану квартиру “з бухти барахти”, тільки приїхавши, до того ж, як я писала вище, у вас можуть бути проблеми із-за відсутності rental history. Поживши семестр в гуртожитку, озирнувшись, добре пошукавши і познайомившись з іншими студентами (потенційними сусідами по квартирі), можна буде почати знімати квартиру самостійно.