У статті Плануємо навчання в Штатах, я писала, що в числі інших документів для вступу в університет, можливо потрібна буде эвалюация диплома. Хочу розповісти про це по-докладніше. Евалюация диплома – це визнання закордонних кваліфікацій в США. В принципі, в реальному житті, эвалюация буде потрібна або якщо ви збираєтеся вчитися в США, або якщо хочете працювати на посаді, для якої потрібна вчений ступінь (на приклад, викладач в університеті). В Америці є національна асоціація компаній, які роблять евалюації NACES – National Association of Credential Evaluation Services. На даний момент туди входять 20 організацій.


Обов’язково робити эвалюацию диплома, якщо збираєшся поступати в американський університет?
Не обов’язково. Деякі університети не вимагають евалюації від незалежних організацій і роблять эвалюацию самі. Дізнайтеся які вимоги у тих університетах, куди збираєтеся вступати.


Потрібна эвалюация диплома, якщо збираєшся працювати в Америці, а не вчитися?
Хоча компанії пропонують эвалюацию пишуть, що эвалюацию диплома роблять і для можливості працювати, у реальному житті, у більшості випадків для цього эвалюация не потрібна. Точніше, вона не допоможе знайти роботу і може бути просто грошима, викинутими на вітер. Справа в тому, що для більшості спеціальностей практично неможливо знайти роботу без американської освіти і якщо вам пощастить таку роботу знайти, то швидше за все це буде початкова позиція (entry-level), для якої ваші дипломи та кваліфікації будуть не важливі. Якщо говорити про закордонні спеціальностях затребуваних в США (інженера, на приклад), то в першу чергу роботодавець буде дивитися на ваші навички (skills), тому, якщо ваше резюме його зацікавить, вам надішлють певні завдання, які треба буде зробити. Якщо зробите їх добре, то вас запросять на інтерв’ю, а там вже як пощастить. Эвалюация може бути потрібна в разі якщо ви подаєте на якусь наукову роботу (викладач, вчений тощо), але і те, якщо ви зацікавите роботодавця, швидше за все, вас початку запросять на інтерв’ю, а потім вже попросять эвалюацию, яку ви можете зробити і відправити вже після. Загалом, найважче в пошуку роботи – це те, щоб роботодавець запросив вас на інтерв’ю прочитавши резюме, а рядок про те, що ваш диплом эвалюирован великої погоди не зробить.


В якій з компаній краще робити эвалюацию?
Це вже залежить від вимог університету, який ви подаєте. Деякі приймають эвалюацию від будь-якої компанії входить в NACES, інші хочуть эвалюацию від декількох певних компаній або навіть від однієї конкретної. В моєму випадку два університети з чотирьох вимагали эвалюацию тільки з World Education Services (WES), а один брав евалюації з World Education Services (WES), Educational Credential Evaluators (ECE) або International Education Research Foundation (IERF).


Як відбувається эвалюация диплома?
Я робила “course-by-course evaluation” (эвалюацию з кожного предмету) у WES, тому розповім про це. Багато пишуть, що WES дуже вимоглива компанія і робити з ними эвалюацию дуже важко, тому будемо вважати, що те, що я описую – найгірший випадок ? WES вимагає і оригінали дипломів і переклад. Ясна річ, що відправляти оргиналы поштою з України страшно, але я це зробила і дипломи повернулися до мене в цілості й схоронності. Звичайно, краще не відправляти звичайною поштою, а такими сервісами як UPS або FedEx. Загалом в Америці надсилати документи поштою – норма. Тут всі документи приходять поштою – водійські права, паспорт, SSN і т. д. В кінцевому підсумку, вам і тим університетам, які ви вказали в заявці, надсилають эвалюацию, яка виглядає так:
Як бачите, вони вважають кредити і GPA. Я, чесно кажучи, так і не зрозуміла чим вони керуються при підрахунку кредитів, тому що за якісь предмети вони дали мені 1 кредит, за якісь 2.5, а за якісь 3, хоча кількість годин на семестр було однаковим…


Результат: у мене 3 українських диплома – бакалавр, спеціаліст та диплом про перепідготовку (спеціаліст, друга вища). WES зарахував мені бакалаврську та магістерську ступінь, а диплом про перепідготовку зійшов тільки за “one and one-half years of undergraduate study” – півтора роки бакалавріата.


Постараюся розглянути і порівняти різні компанії по евалюації в одній з наступних статей. Якщо залишилися якісь нерозкриті питання з приводу евалюації взагалі, пишіть в коментарях, додам їх у статтю.