Найбільш рапространенный питання про участь у лотерею грін кард. Тому я вирішила присвятити цьому питанню статтю. УЧАСТЬ У ЛОТЕРЕЇ НЕ ВПЛИВАЄ НА ОТРИМАННЯ НЕІММІГРАЦІЙНОЇ ВІЗИ. Думаю, що плітки про те, що воно-таки впливає, поширюють ті, кому з якоїсь причини відмовили у візі, а вони думають, що це через лотереї, і контори, які займаються питаннями відправки в Америку (мабуть, щоб люди не сподівалися на лотерею, а йшли прямо до них).

Говорячи про приклади з життя, я особисто знаю двох людей, які брали участь в лотереї і згодом благополучно отримали тур. візу в США. Тепер поговоримо про тих, кому відмовили (до речі, в реальному житті я таких не знаю). Якщо комусь відмовили у візі, то це зробили не з-за участі в лотереї, а за браком доказів неімміграційних намірів, недостатніх зв’язків з батьківщиною і т. п.
Не секрет, що останнім часом візу J-1 для тих, хто їде по Work& Travel отримати набагато складніше, ніж раніше і це, в першу чергу, пов’язано з тим, що наші співвітчизники накоїли в Америці. Чомусь багато приписують відмову у цій візі того, що вони (або їхні знайомі) грали в лотерею. Якщо вам відмовили у візі, це зробили б у будь-якому випадку – грали б ви в лотерею, чи ні. Розгляд на візу дуже погіршилось і якщо раніше на якісь питання консул ще міг закрити очі і вважати тільки те, що ви студент і в даний момент вчіться, достатньої зв’язком з батьківщиною, то зараз це случется все рідше.
Саме участь в лотереї не є достатньою підставою для імміграції. Підстави для імміграції – це подача імміграційних документів при виграші. Ось інформація з офіційного сайту FAQ dvlottery.state.gov:
By applying for the Diversity Visa Lottery Program, this will affect any other visa applications?
Normally not, since this is a separate application process, although if you are applying for another type of visa at the American embassy/consulate in your country, you might be asked if you have also applied for the Green Card Lottery.
І інформація з FAQ про лотерею з імміграційного юридичної поратала www.visalaw.com:
Will applying for the lottery affect one’s ability to receive a nonimmigrant visa?
Probably not. Technically, filing a visa lottery application is equivalent to filing an immigrant petition. According to a source at the Department of State, a consulate will only be notified IF the person is selected in the lottery. An individual who is not chosen is on his honor to state that he/she applied for the lottery. Theoretically, if your name is selected in the lottery, you may have trouble renewing nonimmigrant status while waiting for your name to be cleared for processing (see discussion on the post-selection process for securing a green card). This should only be a temporary problem since permanent residency should eventually be awarded. There is still a risk that you will fail to be deemed eligible for the DV-2013 visa or the Department of State will have overestimated the number of individuals to select in the lottery (see discussion on how the selection process works). However, of all the lawyers with whom I have spoken, none have ever reported a problem with a client having entered the lottery. We have instructed our clients to answer the question on the DS-156 concerning previous immigrant visa applications as follows: “My lawyer entered me in the DV-2013 lottery.” We have never had a problem reported and I have yet to hear of anyone denied a visa because of a previous lottery application.
Як бачите, юристи кажуть, що вплинути на видачу візи може тільки факт того, що людина виграв у лотерею. Але судячи з посту на одному з імміграційних форумів людини, який виграв, навіть сам виграш не вплинув на отримання неімміграційної візи, в його випадку:

I participated in (and won!) the green card lottery right when I was applying for my F-1 віза. I got my case number 6 weeks before I had my F-1 віза interview. I consulted with an immigration lawyer because I was concerned about this intent-to-immigrate thing, as you say. He said I should be fine as long as I do not an application file for a permanent resident visa until after I had my F-1 віза interview. That’s what I did and it turned out fine. I got my F-1 віза as planned and 10 months later I had my green card. The consular officer at my F-1 віза interview didn’t even mention my participation in the lottery and none of the forms asked about it either.

Our international student office also encourages students to participate in the green card lottery. I honestly don’t think they would do that if it put our chances for other visas in jeopardy. Especially considering that some US consulates only issue student visas for one year, so some students have to reapply for a student visa each summer if they leave the US.

Звичайно, питання отримання візи в якійсь мірі і питання удачі – ніколи не знаєш чим керується консул. Але якщо комусь відмовляють, це не із-за того, що він грав у лотерею, а з-за того, що для консула він виглядає як потенційний іммігрант.

І наостанок, є ряд причин, за якими людям можуть як відмовити у візі в США, так і в грін карті. З причинами відмови у візі можна ознайомитися в цій статті.

–>